لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

خونریزی در دوران بارداری چه دلایلی دارد؟

خونریزی در دوران بارداری یکی از مشکلات شایع است که ممکن است نشانه‌ای از اختلال در بارداری باشد. این خونریزی ممکن است در هر مرحله‌ای از بارداری رخ دهد، اما بیشتر در سه ماهه اول و آخر دوران بارداری رخ می‌دهد. بسیاری از خونریزی‌های در دوران بارداری خطرناک نیستند و به تنهایی توقف می‌یابند. با این حال، برخی از خونریزی‌ها ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی باشد، از جمله اجتناب از سقط جنین، عفونت ادراری در دوران بارداری یا کمبود اکسیژن در جنین است.

خون ریزی در دوران بارداری

بیشتر بدانید: بی اختیاری ادراری در بارداری

بارداری یکی از هیجان انگیزترین دوران زندگی یک زن است، اما می تواند بسیار نگران کننده باشد، به خصوص اگر خونریزی در دوران بارداری داشته باشید. خونریزی واژینال در 12 هفته اول (سه ماهه اول) بارداری کاملاً شایع است، در واقع حدود 1 از 4 (یا 25٪) از زنان خونریزی یا لکه بینی را در اوایل بارداری تجربه می کنند. لزوماً به این معنی نیست که شما مشکل دارید، اما گاهی اوقات می تواند نشانگر یک مسئله جدی تر باشد.

علل خونریزی در اوایل دوران بارداری چیست؟

اگرچه خونریزی در اوایل دوران بارداری شایع است، اما همیشه نمی توان دلیل آن را مشخص کرد، اما تعدادی از علل احتمالی وجود دارد. اینها هستند:

1. خونریزی لانه گزینی: این در نتیجه کاشت تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم رخ می دهد که می تواند باعث خونریزی خفیف یا لکه بینی شود و همچنین ممکن است باعث درد گرفتگی شود. این اغلب در زمانی رخ می دهد که اولین دوره قاعدگی شما شروع می شود. خونریزی لانه گزینی معمولاً جدی نیست و فقط باید چند روز طول بکشد.

2. خونریزی دهانه رحم: این می تواند در اوایل بارداری به دلیل ایجاد رگ های خونی بیشتر در ناحیه و افزایش جریان خون رخ دهد. اگر فقط خونریزی خفیف باشد، اغلب جدی نیست و باید پس از چند روز برطرف شود.

3. سقط جنین: متأسفانه، تقریباً از هر 5 یا 6 بارداری، 1 مورد سقط جنین است و همیشه علت شناخته شده ای ندارد. سقط جنین اغلب در سه ماهه اول رخ می دهد و در بیشتر موارد تصور می شود که در نتیجه ناهنجاری های کروموزومی در جنین است که با زندگی ناسازگار است. خونریزی واژینال شایع ترین علامت سقط جنین است (این می تواند سبک یا سنگین باشد) و برخی از زنان درد گرفتگی را تجربه می کنند. تجربه یک سقط جنین به این معنی نیست که سقط دیگری نیز خواهید داشت.

4. حاملگی خارج رحمی: حاملگی خارج از رحم یک وضعیت پزشکی جدی است که زمانی رخ می دهد که جنین به درستی به سمت رحم حرکت نمی کند و شروع به رشد در خارج از رحم می کند. حاملگی خارج از رحم اغلب در یکی از لوله های فالوپ و در موارد نادرتر در تخمدان، حفره شکمی یا دهانه رحم رخ می دهد.

علائم حاملگی خارج از رحم شامل خونریزی شدید یا لخته شدن خون، گرفتگی عضلات و درد شکم است. اگر خون از لوله فالوپ نشت کند، می‌تواند باعث تحریک اعصاب شود و برخی از زنان درد شانه، سرگیجه سبک یا غش یا میل به اجابت مزاج را تجربه کنند. حاملگی خارج از رحم نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد زیرا تخمک بارور شده قادر به زنده ماندن در خارج از رحم نیست و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به خونریزی تهدید کننده زندگی شود. اگر حاملگی خارج رحمی تشخیص داده شود، درمان فوری پزشکی ضروری خواهد بود.

متأسفانه، اگر یک بار حاملگی خارج از رحم داشته اید، خطر تجربه بارداری دیگر در بارداری های بعدی 10 تا 15 درصد افزایش می یابد. بنابراین، اگر قبلاً حاملگی خارج از رحمی داشته اید، مهم است که با پزشک عمومی خود و پزشک متخصص خود مشورت کنید تا در اولین فرصت بارداری شما تحت نظر باشد.

بیشتر بدانید: خونریزی های غیر طبیعی در خانم ها

چه آزمایشاتی برای خونریزی در دوران بارداری انجام می شود؟

بسته به علائم و شدت آنها، چندین آزمایش مختلف و غربالگری در دوران بارداری وجود دارد که ممکن است برای یافتن علت خونریزی شما مورد نیاز باشد. این شامل:

1. معاینه واژینال: این برای تعیین اندازه رحم و همچنین میزان خونریزی است. این معاینه زیاد طول نمی کشد (فقط چند دقیقه)، اما می تواند ناراحت کننده باشد.

2. آزمایش خون: اینها برای آزمایش سطح هورمون های بارداری در خون شما هستند.

3. سونوگرافی: این حدود 15-20 دقیقه طول می کشد و بهترین دید ممکن از بارداری شما را برای بررسی هر گونه مشکل ارائه می دهد.

اگر آزمایشات شما مشخص کند که خونریزی شما یک مشکل جدی نیست، در حالی که هیچ درمان خاصی برای جلوگیری از سقط جنین وجود ندارد، اقدامات پیشگیرانه و مثبتی وجود دارد که می توانید انجام دهید. شاید بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است:

آرام بمانید و استراحت کافی داشته باشید! بدن شما تغییرات هورمونی زیادی را پشت سر می گذارد و اگر به دلیل خونریزی خفیف یا لکه بینی احساس استرس و نگرانی کرده اید، زمانی را برای استراحت اختصاص دهید.

سایر اقداماتی که می توانید در صورت داشتن خونریزی غیر جدی انجام دهید عبارتند از:

  • اگر در اوایل بارداری خونریزی دارید از تامپون استفاده نکنید – از نوار بهداشتی استفاده کنید.
  • از رابطه جنسی خودداری کنید. هنگامی که خونریزی متوقف شد، می توانید از سر بگیرید.
  • اطمینان حاصل کنید که از هرگونه تغییر یا سایر علائم و نشانه ها آگاه هستید و حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
  • به یاد داشته باشید که خونریزی در سه ماهه اول بارداری بسیار شایع است و از هر 4 زن 1 نفر این را تجربه می کند. خونریزی خفیف یا لکه بینی ممکن است جدی نباشد.
  • اگر خونریزی شما شدید است، اگر لخته وجود دارد و اگر علائم دیگری مانند گرفتگی و درد معده دارید، می تواند نشان دهنده سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد.

اقدامات لازم جهت خونریزی شدید در سه ماهه اول بارداری

اگر در سه ماهه اول خود دچار خونریزی شدید، باید با پزشک عمومی یا متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید. در صورت نگرانی از خونریزی و درد به صورت 24 ساعته تحت مراقبت باشید.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =

فهرست محتوا