لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

فریز اسپرم بهترین روش حفظ باروری مردان

دلایل مختلفی برای فریز اسپرم وجود دارد اما عللی که بیشتر درباره فریز کردن تخمک می شنویم تا فریز اسپرم، در واقع شرایط بیولوژیکی است. ماده ها با تمام تخمک هایی که در تمام عمر خود خواهند داشت به دنیا می آیند، به این معنی که کمیت و کیفیت تخمک ها در طول زندگی آنها کاهش می یابد. از طرف دیگر مردان می توانند در طول عمر خود اسپرم سازی داشته باشند که این روند حدود سه ماه طول می کشد. در حالی که باروری مردان با افزایش سن تا حدودی کاهش می یابد، کاهش شدید کمتری وجود دارد.

فریز اسپرم

فریز کردن  یا انجماد اسپرم چیست؟

فریز اسپرم فرآیند نگهداری اسپرم، در حالت برودتی است، به طوری که بتوان از آن در تاریخ مورد نظر استفاده کرد. از فریز اسپرم می توان برای داشتن فرزندان بیولوژیک یا اهدای آن برای کمک به افراد دیگر که قصد باردار شدن دارند استفاده کرد.

فریز کردن اسپرم به چه کسانی توصیه می شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا از نظر پزشکی ذخیره اسپرم ضروری است، عمدتاً برای حفظ توانایی داشتن فرزندان ژنتیکی در آینده. به طور مشابه، دلایل زیادی برای نگهداری وجود دارد که انتخابی شخصی است و ممکن است از نظر پزشکی ضروری نباشد. در زیر برخی از شرایط یا دلایل رایج را بررسی می‌کنیم که چرا بیماران تصمیم به این کار را میگیرند.

•قبل از درمان های مرتبط با سرطان:  برخی از درمان های سرطان لنفوم، بیضه و سایر انواع سرطان می تواند بر باروری آینده تأثیر بگذارد. پرتودرمانی ممکن است باعث سرکوب وابسته به دوز اسپرماتوژنز  تولید اسپرم در بدن شود. شیمی درمانی از عوامل آلکیله کننده (موادی که مولکول های DNA را تغییر می دهند به امید جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی) تشکیل شده است که بیشترین آسیب را به اسپرم زایی وارد می کنند. این خطر با دو یا چند عامل آلکیله کننده، دوزهای بالا و شیمی درمانی همراه با پرتو افزایش می یابد.

•قبل از جراحی بیضه یا پروستات: ممکن است پس از جراحی بیضه یا پروستاتکتومی، عقیمی رخ دهد. جراحی‌ها، به‌ویژه جراحی‌های بیضه، پروستات یا مثانه، ممکن است باعث عوارض انزال شوند که می‌تواند در توانایی بارداری از طریق رابطه جنسی اختلال ایجاد کند.

•قبل از وازکتومی: گزینه ذخیره اسپرم قبل از وازکتومی می تواند پتانسیل باروری را حفظ کند و در صورت تغییر شرایط در طول زندگی از نیاز به جراحی های معکوس جلوگیری کند. علاوه بر این، جراحی برگشت وازکتومی همیشه موفقیت آمیز نیست.

•قبل از درمان های تایید کننده جنسیت: افراد ترنس MTF ممکن است هورمون درمانی یا یک روش جراحی را به عنوان بخشی از درمان تایید جنسیت انتخاب کنند. اثرات هورمون درمانی بر بیماران MTF مضر است. برای تأثیر مثبت بر باروری در این مقطع، فرد باید در آینده درمان را برای جمع آوری اسپرم متوقف کند. بسیاری از اوقات، این گزینه برای این افراد نیست. علاوه بر این، جراحی های تغییر جنسیت تأثیر دائمی بر باروری فرد دارد. برای بیماران ترانس MTF، نمونه های بانکی قبل از درمان هورمونی برای حفظ باروری در آینده است.

•قبل از یک روش باروری آینده: ذخیره اسپرم قبل از روش های کمک باروری در دسترس بودن آن را در زمان حساس عمل تضمین می کند. بسیاری از اوقات، بیمارانی که برای باردار شدن تلاش می کنند نیاز به دسترسی فوری به اسپرم دارند.

•قبل از سفر به مناطق پرخطر: بیماری‌های عفونی مانند ابولا و زیکا می‌توانند باعث مشکلات باروری شوند و ممکن است تأثیر مخربی بر رشد جنین داشته باشند. مردانی که به مناطقی از جهان سفر می‌کنند که در معرض خطر ابولا یا زیکا هستند، گاهی اوقات به عنوان یک اقدام ایمنی برای بارداری در آینده، اسپرم خود را قبل از عزیمت ذخیره می‌کنند.

•تشخیص یک بیماری پزشکی که شروع به تأثیرگذاری بر توانایی مردان برای انزال می کند: بسیاری از شرایط پزشکی می توانند بر توانایی یک مرد برای انزال موثر تأثیر بگذارند. شرایطی مانند مولتیپل اسکلروزیس و دیابت می تواند بر توانایی فرد برای انزال تأثیر منفی بگذارد. این می تواند به شدت شانس بارداری را کاهش دهد. پس از تشخیص، برخی ممکن است قبل از بدتر شدن وضعیت، اسپرم را منجمد کنند.

•برای قرار گرفتن در معرض خطر شغلی: مطالعات اخیر نشان داده است که قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک در حین کار می تواند عواقب سلامتی عمیقی از جمله ناباروری مردان داشته باشد. مواجهه های شغلی پرخطر ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به موارد زیر نیست:

•مردانی که در معرض سموم محیطی مانند مواد شیمیایی، علف کش ها، آفت کش ها، سرب، تشعشعات و فهرست فزاینده ای از عوامل مورد استفاده در زندگی روزمره قرار دارند.

•ورزشکاران حرفه ای که در معرض آسیب بیضه هستند.

•برای بیماران الیگواسپرمی (تعداد کم اسپرم) – اگر اولیگواسپرمی تشخیص داده شده باشد و بیمار تصمیم بگیرد اسپرم خود را ذخیره کند. گزینه ترکیب چندین انزال مختلف که فریز شده اند ممکن است شانس لقاح را افزایش دهد.

•حفظ باروری: برخی انتخاب می‌کنند که به سادگی اسپرم را منجمد کرده و به عنوان آرامش ذهنی ذخیره کنند تا اطمینان حاصل کنند که ساختمان خانواده آینده‌شان امن است، به‌ویژه آنهایی که مجرد هستند.

فرآیند فریز اسپرم چگونه است؟

مراحل فریز کردن اسپرم

بیشتر بخوانید: فریز کردن تخمک و جنین

فرآیند ذخیره سازی اسپرم به طور کلی شامل موارد زیر میباشد :

بیمار با یک هماهنگ کننده حفظ باروری برای تکمیل مدارک مورد نیاز ملاقات می کند. پس از تکمیل، بیمار نمونه منی خود را ارائه می دهد. اگر بیمار مشکلات سلامتی دارد و نمی تواند به صورت فیزیکی به یک مکان کرایوبانک گزارش دهد، ممکن است جمع آوری خارج از محل مجاز باشد. این امر به ویژه برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و ممکن است به تازگی درمان را برای مشکلات سلامتی خود شروع کرده باشند، مفید است.

علاوه بر این، آزمایش های غربالگری بیماری های عفونی خاصی وجود دارد که مورد نیاز است. این نیاز ممکن است به دلیل ذخیره سازی متفاوت باشد. بهترین گزینه به دلیل خاص نگهداری بیمار ارائه می شود. با این حال، به طور کلی، خونگیری و جمع آوری نمونه ادرار در کرایوبانک یا کلینیک باروری در طول قرار ملاقات شما تکمیل می شود. سپس نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاهی در خارج فرستاده می شوند. تکمیل بیماری عفونی در زمانی که بیمار نمونه‌های خود را فریز می‌کند، ممکن است تعداد گزینه‌هایی را که برای استفاده از نمونه‌ها دارند افزایش دهد. به عنوان مثال، برای استفاده از یک حامل جایگزین، نیاز به آزمایش اضافی برای تکمیل است. انجام کامل آزمایش اولیه بیماری به روشن شدن گزینه های بیمار برای استفاده در آینده کمک می کند.

نتایج حاصل از نمونه های فریز شده معمولاً روز بعد در دسترس است. بیمار تشویق می شود تا نتایج خود را با پزشک متخصص خود در میان بگذارد.  آنها می تواند به تسهیل بحث در مورد تعداد انزال های مورد نیاز برای فریز مورد نیاز برای مطابقت با نیازهای آینده بیمار کمک کند. برای اهداف ساختن خانواده و برنامه ریزی، تعداد ویزیت ها و سپرده گذاری های آتی به نیازها و در دسترس بودن هر بیمار بستگی دارد.

بیشتر بدانید: مراحل فریز کردن تخمک

اسپرم کجا ذخیره می شود؟

فرآیند فریز اسپرم

بیشتر بدانید: بهترین سن برای فریز تخمک

ویال ها در مخازن ذخیره نیتروژن مایع نگهداری می شوند. در داخل تانک ها، قفسه های جداگانه با شکاف های شماره دار وجود دارد. هر ویال به یک شکاف منحصر به فرد دارد که هویت آن ثبت می شود و سپس در مکان های مختلف ذخیره می شود و تضمین می کند که تمام موجودی می تواند به راحتی و با دقت پیدا شود. هر مخزن دارای سیستم نظارت مستمر دمای خود است. هر مخزن از راه دور و همچنین حضوری نظارت می شود تا از سیستم های اضافی برای جلوگیری از هر نوع نقص یا خرابی جلوگیری شود.

چه مدت می توان اسپرم را در محفظه فریز نگهداری کرد؟

از نظر تئوری، به طور نامحدود میتوان اسپرم راه بصورت فریز نگهداری کرد و هنگامی که اسپرم منجمد شد و در نیتروژن مایع ذخیره شد، هیچ محدودیت بالایی در مورد مدت زمان نگهداری آن وجود ندارد. همچنین حاملگی موفقیت آمیز از نمونه های فریز شده تا 28 سال گزارش شده است.

هزینه فریز کردن اسپرم چقدر است؟

هزینه فریز کردن اسپرم به نیازهای شما، مانند تعداد نمونه هایی که می خواهید ذخیره کنید، که ممکن است بر اساس تعداد فرزند و کیفیت مایع منی باشد بستگی دارد. مشاوره، فریز کردن اولیه منی و آزمایش بیماری های عفونی  هزینه کمتری دارد.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفت =

فهرست محتوا