لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

چگونه یک آی وی اف موفق داشته باشیم؟

در مرحله ای از سفر خود برای بچه دار شدن، ممکن است شما یا همسرتان این سوال را مطرح کرده باشید که “آیا برای بارداری به کمک نیاز داریم؟” شاید به همین دلیل است که متوجه شده اید این مقاله را می خوانید. شاید شما فقط در مورد گزینه های خود کنجکاو باشید در صورتی که عارضه یا سناریوی خاصی وجود دارد که شانس شما را برای بارداری طبیعی تغییر می دهد. دلیل هر چه که باشد، مهم است که گزینه های خود را درک کنید. امروزه با استفاده از پزشکی و فناوری IVF، بسیاری از موارد ممکن است، با این حال، کارهای زیادی نیز باید انجام شود تا IVF به یک راه حل مناسب برای کسانی که به آن نیاز دارند تبدیل شود. در ادامه بخوانید تا ایده ای از فرآیند IVF  موفق داشته باشید تا بتوانید در مورد آنچه ممکن است شما یا شریک زندگیتان تجربه کنید، آماده و مطلع شوید.

آی وی اف موفق

مروری بر IVF

اگر بیش از یک سال است که شما و همسرتان برای باردار شدن مشکل دارید، ممکن است لازم باشد به فکر درمان لقاح آزمایشگاهی باشید. مهم است که خود را در مورد فرآیند IVF موفق آموزش دهید و نحوه عملکرد آن را درک کنید. انجام این کار باعث می شود که در این فرآیند احساس قدرت کنید و احتمالاً شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

چند مرحله کلیدی در فرآیند IVF موفق وجود دارد که درک آنها ضروری است. بخش زیر مروری بر مراحل اصلی یک چرخه IVF موفق معمولی است.

بیشتر بدانید : هزینه آی وی اف چقدر است؟

تحریک و مانیتورینگ تخمدان:

اولین قدم این است که تخمدان های شما را تحریک کنید تا تا حد امکان تخمک های سالم تولید کنند تا بتوان آنها را از بدن شما استخراج کرد و در مراحل لقاح بعداً در این فرآیند استفاده کرد. داروهای هورمونی باروری معمولا در روز دوم یا سوم سیکل قاعدگی زنان شروع می شود. پزشکان مختلف IVF ممکن است از پروتکل های دارویی دیگر برای به دست آوردن نتایج استفاده کنند. این داروها تخمدان ها را برای تولید چندین تخمک تحریک می کنند. این هورمون ها معمولاً به طور متوسط بین 10 تا 14 روز مصرف می شوند. در طول چرخه تحریک، دو تا چهار سونوگرافی نظارت بر فولیکول قبل از عمل بازیابی تخمک برای بررسی پیشرفت و انجام هرگونه تنظیمات لازم در دارو قبل از بازیابی انجام می شود.

بازیابی تخمک:

اندازه فولیکول ها با کمک داروهای هورمونی رشد می کنند. هنگامی که اندازه اکثر فولیکول ها به 18 تا 20 میلی متر در قطر متوسط می رسد و سطح هورمون استرادیول به طور مناسب بالا می رود، زمان آن فرا رسیده است که تخمک ها بازیابی شوند. روش بازیابی تخمک تحت بیهوشی توسط پزشک IVF انجام می شود و سپس تخمک ها برای مراحل زیر که در زیر توضیح داده شده است به آزمایشگاه ما منتقل می شوند.

لقاح، کشت و بیوپسی جنین:

تخمک های بازیابی شده یا در طول شب با اسپرم انکوبه می شوند یا اسپرم مستقیماً به هر تخمک تزریق می شود تا آن را بارور کند. تخمک بارور شده را جنین می نامند. یک جنین مراحل مختلف رشد را طی می کند و جنین های بارور شده طی 5-7 روز آینده کشت می شوند. سپس نمونه برداری شده و برای PGT-A (آزمایش ژنتیکی قبل از لانه گزینی) ارسال می شود. این آزمایش برای کمک به حذف هرگونه ناهنجاری کروموزومی احتمالی در نظر گرفته شده است. پس از اینکه نتایج جنین را دانستیم، شما آماده خواهید بود تا برای چرخه انتقال جنین آماده شوید.

انتقال جنین:

وقتی صحبت از چرخه FET (انتقال جنین منجمد) می شود، هر مورد می تواند به دلیل عوامل مختلفی متفاوت باشد. در یک سناریوی معمولی، روش انتقال جنین معمولاً بین روزهای 19 تا 21 سیکل قاعدگی بیمار انجام می شود. تقریباً 10 روز پس از لانه گزینی، آزمایش خون بارداری انجام می شود.

قبل از غربالگری برای چرخه IVF موفق

یکی از عناصر کلیدی برای آماده شدن برای یک چرخه IVF موفق ، انجام آزمایش قبل از زمان است. این به پزشک شما کمک می کند تا بهترین پروتکل دارویی را برای مورد خاص شما تعیین کند تا شانس نتیجه موفقیت آمیز را به حداکثر برساند. قبل از شروع چرخه  IVF موفق ، پزشک IVF ما یک پانل از آزمایشات پزشکی و باروری جامع را بر اساس مورد خاص شما سفارش می دهد. مهم است که بدانید پزشک شما به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارد و چه نوع داروهایی در طول این فرآیند برای شما تجویز خواهد شد. پزشکان معمولاً آزمایش خون را برای بررسی ذخایر تخمدانی بیماران زن و بررسی هرگونه ناهنجاری سفارش می‌دهند. بیماران مرد نیز تحت آزمایش خون قرار می‌گیرند و معمولاً قبل از شروع درمان IVF  موفق ارزیابی مایع منی لازم است. تست های رایج توصیه شده در زیر ذکر شده است:

  • ارزیابی مایع منی: ارزیابی مایع منی شامل یک سری آزمایش است که کیفیت و کمیت اسپرم و مایع منی حاوی آنها را ارزیابی می کند.
  • تست ذخیره تخمدان: AFC (شمارش آنترال فولیکول ها) به معنای مجموع فولیکول های روی هر دو تخمدان است. AMH (هورمون آنتی مولرین) نیز می تواند به تعیین ذخیره تخمدان کمک کند.
  • سونوگرافی دیواره رحم: این سونوگرافی رایج ترین روش برای اندازه گیری ضخامت آندومتر و رد کردن ناهنجاری های رحم است.
  • پانل آزمایش خون عفونی: شامل آنتی بادی هسته هپاتیت B، آنتی ژن سطحی هپاتیت B، آنتی بادی هپاتیت C، سیفلیس، HIV 1 و 2، کلامیدیا و سوزاک است. بیماری‌های عفونی می‌توانند باعث ناباروری شوند، بنابراین مهم است که قبل از شروع درمان، آزمایش پانل عفونی انجام شود.

برای موفقیت آمیز بودن IVF چه کارهای دیگری می توانم انجام دهم؟

به غیر از انجام آزمایش قبل از شروع درمان، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای آماده شدن برای چرخه IVF انجام دهید. بسیاری از توصیه های زیر نه تنها برای بهبود شانس موفقیت آمیز IVF مفید هستند، بلکه برای سلامت عمومی نیز مفید هستند.

  • بهبود سلامت اسپرم

سلامت اسپرم را می توان با اجتناب از عوامل محیطی مضر مانند سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض گرما، ورزش سنگین، مواد سمی، برخی داروها یا الکل زیاد بهبود بخشید. سطح استرس را کاهش دهید و وزن بدن را با ورزش و رژیم غذایی سالم حفظ کنید.

  • مکمل ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

برخی از مکمل ها وجود دارد که یک زن می تواند برای آماده شدن برای درمان IVF موفق استفاده کند.

ویتامین D: مهم است که سطح ویتامین D خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کمبود ویتامین D ندارید. داشتن ویتامین D کافی می تواند تاثیر مثبتی بر پاسخ بدن شما به درمان IVF موفق داشته باشد. ویتامین‌های دوران بارداری: ویتامین‌های دوران بارداری اغلب زمانی که قصد بارداری دارید توصیه می‌شود.

  • حفظ وزن سالم

BMI ناسالم می تواند بر میزان بارداری تأثیر بگذارد، خطر سقط جنین را افزایش دهد و ممکن است منجر به نتایج ضعیف با IVF شود. در مورد اینکه BMI سالم برای شما چیست، با پزشک خود تماس بگیرید و قبل از شروع تلاش برای باردار شدن، آن را بررسی کنید. این به طور مثبت بر شانس موفقیت شما در IVF تأثیر می گذارد و خطر عوارض پس از بارداری را کاهش می دهد. یکی از عوامل کلیدی مرتبط با BMI بالا، افزایش خطر، یا در برخی موارد، ناتوانی در استفاده از داروهای بیهوشی لازم برای چرخه شما است.

  • سطوح استرس را مدیریت کنید

سطح استرس و سلامت روان بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد و همچنین می تواند در موفقیت بارداری و IVF اختلال ایجاد کند. استرس ذهنی و عاطفی می تواند منجر به فشار فیزیکی اضافی شود که به نوبه خود می تواند تأثیر بیشتری بر بدن شما داشته باشد. همچنین حفظ عادات خواب سالم مهم است، که اغلب می تواند تحت تأثیر استرس اضافی در طول روز قرار گیرد.

  • مصرف کافئین و الکل را کنترل کنید

نظارت بر مصرف روزانه کافئین بسیار مهم است. مقادیر بیش از حد کافئین می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن در طول چرخه IVF تأثیر بگذارد. هنگامی که برای چرخه IVF  موفق خود آماده می شوید، باید مصرف کافئین خود را کاهش دهید یا حذف کنید.

  • داروهای خود را ارزیابی کنید

هنگامی که برای شروع چرخه IVF خود را آماده می کنید، در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک باروری خود اطلاع دهید. برخی از داروها به طور بالقوه می توانند با داروهای باروری تداخل داشته باشند یا باعث عدم تعادل هورمونی شوند. توصیه می کنیم فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای رایج مانند آسپرین، ایبوپروفن، داروهای تیروئید و محصولات پوستی تهیه کنید. داروهای افسردگی، اضطراب و سایر شرایط سلامت روان باید به پزشک IVF خود اشاره شود.

بیشتر بخوانید: عوارض آی وی اف

مشاوره اولیه با دکتر آی وی اف

در طول مشاوره اولیه، توصیه می‌کنیم به اندازه‌ای که نیاز دارید سؤال کنید تا برای ادامه کار احساس راحتی و اطمینان داشته باشید. فرآیند IVF  موفق بسیار دقیق و حساس است و مهم است که برای چند هفته یا ماه آینده آماده باشید. همیشه بهترین کار این است که با بهترین دکتر آی وی اف در تهران صحبت کنید تا مطمئن شوید که بهترین و به روزترین اطلاعات پزشکی و شیوه های موجود در اختیار شما قرار می گیرد.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

فهرست محتوا