لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری باید شامل راه هایی برای بهبود شانس بارداری زوجین و مشاوره در مورد مراقبت های دوران بارداری برای پیشگیری از بیماری و بهبود نتایج پس از زایمان باشد. اگر قصد بچه دار شدن دارید باید حداقل 3 ماه قبل از بارداری به متخصص زنان برای انجام مشاوره بارداری مراجعه کنید.

دلیل انجام مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری به والدین کمک می کند راه های چگونگی بچه دار شدن را بیاموزند هم چنین به بانوان کمک می کند از بارداری پر خطر در مان بمانند و راه های زایمان آسان را بیاموزند.

برای مشاوره قبل از بارداری باید به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید مراجعه به متخصص زنان خوب در ونک واقع ویزیت قبل از بارداری نامیده می شود و او کارهای زیر را انجام می دهد:

 • بررسی سابقه بیماری های گذشته شما که ممکن است بر بارداری آینده تأثیر داشته باشد.
 • انجام یک معاینه کلی که به تشخیص مشکلات اساسی کمک می کند.
 • بررسی سابقه خانوادگی بیماری بکه ممکن است بر بارداری آینده تأثیر داشته باشد.
 • انجام تست های پایه
انجام مشاوره بارداری

اکنون که باردار هستید باید به محض اطلاع از بارداری خود به پزشک مراجعه کنید. او آزمایشات شما را پیگیری خواهد کرد و از شما درخواست سونوگرافی سه ماهه اول خواهد کرد. این اصلا مضر نیست و بسیار آموزنده است. در این سونوگرافی موارد زیر را دریافت می کند:

 • تاریخ دقیق زایمان – اگر از تاریخ تحویل مورد انتظار خود عبور کنید [EDD] مهم است
 • بارداری دوقلو
  حاملگی مولار (اگر حاملگی داخل رحمی تشخیص داده شود، ممکن است حاملگی لوله ای منتفی شود
  هر گونه مشکل اولیه دیگر)

پزشک شما را نیز معاینه می‌کند و با گزارش‌هایتان تماس می‌گیرد. پرونده ای با کارت قبل از تولد به شما داده می شود که در هر بازدید باید پر شود. اگر همه چیز خوب باشد، از شما خواسته می شود که هر 3 هفته تا حدود 34 هفته و پس از آن هر 2 هفته یکبار مراجعه کنید.

در جلسه مشاوره قبل از بارداری چه اتفاقی می افتد؟

می‌توانید قبل از باردار شدن، درباره همه چیزهایی که به شما مربوط می‌شود، مانند شروع ویتامین‌های دوران بارداری، رژیم غذایی یا هر گونه مسائل بهداشتی ارثی، با پزشک خود صحبت کنید و آن‌ها را توضیح دهید. بسیاری از نکات مهم در جلسه مشاوره قبل از بارداری شما مورد بحث قرار خواهد گرفت. آنها عبارتند از:

مشاوره قبل از بارداری

سابقه باروری: پزشک در مورد تاریخچه قاعدگی، استفاده از داروهای ضد بارداری، هرگونه بیماری مقاربتی قبلی، عفونت های واژن و نتایج تست پاپ صحبت می کند.

سابقه پزشکی و جراحی: شما باید در مورد مشکلات سلامتی قبلی به پزشک اطلاع دهید تا در حین برنامه ریزی بارداری، آن را کنترل کنید. هر گونه جراحی یا بستری شدن در بیمارستان در گذشته نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

داروهای فعلی: در مورد هر گونه داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که ممکن است در حال حاضر مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند به پزشک کمک کند تا داروهای شما را طوری برنامه ریزی کند که از بروز هرگونه مشکل احتمالی در دوران بارداری جلوگیری کند.

وزن: همیشه بهتر است قبل از بارداری وزن ایده آل داشته باشید. افزایش وزن در صورت کم وزنی خطر تولد نوزاد کم وزن را کاهش می دهد و کاهش وزن در صورت اضافه وزن از خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری جلوگیری می کند.

محل کار و محیط خانه: پزشک شما در مورد خطرات احتمالی بارداری یا حفظ بارداری، مانند قرار گرفتن در معرض سرب یا حلال های سمی خاص، تشعشعات و مدفوع گربه صحبت خواهد کرد.

سبک زندگی: تاثیر برخی عادات مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن و استفاده از داروهای تفریحی بر بارداری مورد بحث قرار خواهد گرفت. ممکن است به شما و/یا شریک زندگیتان توصیه شود که این عادات را برای بارداری سالم کنار بگذارید.

ورزش: پزشک خود را در مشاوره قبل از بارداری در مورد نوع تمریناتی که انجام می دهید یا اگر ورزش نمی کنید مطلع کنید. بر این اساس، ممکن است به شما توصیه شود که تمرینات عادی را در دوران بارداری ادامه دهید تا زمانی که پزشک شما خلاف آن را پیشنهاد کند.

رژیم غذایی: داشتن عادات غذایی خوب در دوران بارداری مفید است. به شما در مشاوره قبل از بارداری توصیه می شود قبل از باردار شدن، غذاهای غنی از اسید فولیک، کلسیم، فیبر و سایر مواد مغذی مصرف کنید و مصرف کافئین موجود در قهوه، شکلات ها، نوشابه ها و داروها را کاهش دهید.

سابقه سلامت خانوادگی: وجود بیماری های ارثی و چند قلو در خانواده را به پزشک اطلاع دهید.

ویتامین های دوران بارداری: قبل از بارداری باید مصرف مکمل های اسید فولیک را شروع کنید، زیرا اسید فولیک احتمال نقص لوله عصبی را در کودک کاهش می دهد.

توصیه هایی برای زنان مسن: زنان بالای 35 سال در مورد خطرات ناباروری، ناهنجاری های کودک و عوارض بارداری مانند سقط جنین و مشکلات زایمان توصیه می شوند.

پزشک شما همچنین ممکن است توصیه کند:

 • معاینه فیزیکی شکم، قلب، سینه ها، تیروئید و ریه ها
 • پاپ اسمیر و معاینه لگن
 • آزمایشات آزمایشگاهی برای غربالگری هپاتیت، HIV، سرخجه، سیفلیس و سایر شرایط
 • نمودار چرخه های قاعدگی را برای نظارت بر تخمک گذاری و تعیین مناسب ترین زمان برای بارداری
 • توصیه به واکسیناسیون مناسب علیه سرخجه یا آبله مرغان و تاخیر در بارداری به مدت یک ماه
 • مشاوره ژنتیکی برای مادران مسن یا کسانی که در معرض خطر بیماری های ارثی هستند انجام دهید تا به شما در درک احتمال نقص های مادرزادی یا ناتوانی ذهنی در کودک کمک کند.

سخن پایانی

مشاوره قبل از بارداری یک جلسه مشاوره است که قبل از بارداری انجام می شود و برای مادر و همچنین جنین در دوران بارداری مفید است. این به بررسی عوامل خطر احتمالی در دوران بارداری کمک می کند و همچنین راهی برای حل مشکلات پزشکی که ممکن است قبل از بارداری داشته باشید، ارائه می دهد. مشاوره و مراقبت قبل از بارداری به شما کمک می کند تا قبل از ورود به مرحله بارداری از نظر جسمی سالم و از نظر عاطفی قوی شوید.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =

فهرست محتوا