لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی

مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی بسیار مهم است زیرا این عمل تنها یکی از راه های درمان مشکلات رحمی و یک جراحی بزرگ و سخت است که با خطراتی همراه است و بهبودی بعد از آن بستگی به مراقبت های بعد از عمل دارد. در این مقاله به تمامی نکات لازم که برای بهبود بعد از عمل تخلیه رحم و تخمدان به آن نیاز دارید اشاره میکنیم.

بهبودی بعد از عمل هیستروکتومی

برای برخی از افراد، عمل هیسترکتومی بهترین انتخاب است. بهترین متخصص زنان در ونک می تواند به شما کمک کند تا گزینه ها را بسنجید و تصمیم بگیرید.

مراقبت های لازم بعد از عمل هیسترکتومی

 • داشتن داروی بیهوشی می تواند باعث ایجاد احساس بیماری در شما شود و ممکن است باعث استفراغ شود. شما یک قطره در بازوی خود خواهید داشت که برای حفظ مایعات مصرفی و تسکین درد ضروری است. این تا زمانی که غذا و مایعات را تحمل نکنید و کنترل درد شما به داروی خوراکی تغییر یابد، باقی می ماند.خود را اصلاح نکنید زیرا این امر خطر عفونت زخم را افزایش می دهد.
 • پرستار شما به طور مکرر علائم حیاتی شما را مشاهده می کند. دما، نبض، فشار خون، پانسمان زخم و تخلیه تا چند ساعت پس از جراحی. با بهبودی، این مشاهدات کمتر می شوند، اگرچه تا زمانی که بیمارستان را ترک کنید، به طور منظم باقی می مانند. خونریزی واژینال نیز کنترل خواهد شد.
 • هنگامی که از داروی بیهوشی بیدار می شوید و در حالی که داروی مسکن خود را از طریق قطره چکان دریافت می کنید، اکسیژن دریافت خواهید کرد.
 • بلافاصله پس از جراحی، شما در رختخواب استراحت خواهید کرد. پرستار شما به شما کمک می کند تا بعد از عمل جراحی خود را سرحال کنید و هنگامی که به اندازه کافی خوب هستید، اولین باری که از رختخواب بیرون می آیید به شما کمک می شود.
 • ممکن است مقدار کمی آب یا یخ برای مکیدن داشته باشید، سپس از مایعات به یک رژیم غذایی معمولی در صورت تحمل پیشرفت کنید.
 • اگر درد یا حالت تهوع دارید، لطفاً به پرستار خود اطلاع دهید. مدیریت موثر درد مهم است. به یاد داشته باشید که وقتی درد دارید، احتمال کمتری دارد که نفس عمیق بکشید و بیشتر از سرفه و حرکت خودداری کنید.

بهبودی بعد از عمل هیسترکتومی

 • پس از هیسترکتومی، ممکن است لازم باشد فرد برای چند روز در بیمارستان بماند. مدت اقامت در بیمارستان به نوع هیسترکتومی و نحوه انجام آن بستگی دارد.
 • از فرد خواسته می شود که در اسرع وقت پس از جراحی شما راه برود. پیاده روی به جلوگیری از لخته شدن خون در پاها کمک می کند. آنها ممکن است دارو یا مراقبت های دیگری برای کمک به جلوگیری از لخته شدن خون دریافت کنند.
 • فرد می تواند انتظار داشته باشد که در چند روز اول پس از جراحی کمی درد داشته باشد. برای تسکین درد به آنها دارو داده خواهد شد. معمولاً برای چند هفته مقداری خونریزی و ترشح از واژن وجود دارد. بعد از جراحی می توان از نوار بهداشتی استفاده کرد.
 • در طول دوره نقاهت، مهم است که دستورالعمل های بهبودی را به دقت دنبال کنید تا امکان بهبودی مناسب فراهم شود. حتما استراحت زیادی داشته باشید و تا زمانی که پزشکتان بگوید که می توانید اجسام سنگین را بلند نکنید. در 6 هفته اول چیزی در واژن خود قرار ندهید. این شامل دوش کردن، داشتن رابطه جنسی و استفاده از تامپون است.
 • پزشک به برنامه ریزی برای بازگشت شما به فعالیت های عادی کمک می کند. به آرامی فعالیت هایی مانند رانندگی، ورزش و کارهای فیزیکی سبک را افزایش دهید. اگر می توانید یک فعالیت را بدون درد و خستگی انجام دهید، مشکلی ندارد. اگر فعالیتی باعث درد می شود، آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • حتی پس از بهبودی، باید همچنان برای معاینات معمول زنان و زایمان و مراقبت های بهداشتی عمومی به پزشک مراجعه کنید. بسته به دلیل هیسترکتومی، ممکن است همچنان به معاینه لگن و تست پاپ نیاز داشته باشید.

اثرات بعد از عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی می تواند اثرات فیزیکی و عاطفی داشته باشد. برخی از آنها مدت کوتاهی دوام می آورند. برخی دیگر ممکن است برای مدت طولانی دوام بیاورند. قبل از انجام جراحی باید از این اثرات آگاه باشید.

تخمدان ها غده هایی هستند که استروژن تولید می کنند، هورمونی که به طرق مختلف بر بدن تأثیر می گذارد. بسته به سن شما، اگر تخمدان های شما در طول هیسترکتومی برداشته شوند، علائم و نشانه های ناشی از کمبود استروژن را خواهید داشت. بحث در مورد نیاز احتمالی به درمان هورمونی در قرار ملاقات قبل از عمل مورد بحث قرار می گیرد.

اثرات فیزیکی

پس از هیسترکتومی، دوره قاعدگی متوقف می شود. در برخی موارد هیسترکتومی سوپراسرویکال یا نسبی، خونریزی قاعدگی می تواند ادامه یابد، اما در سطح بسیار کمتری نسبت به قبل از هیسترکتومی. اگر تخمدان‌ها در جای خود باقی بمانند و زنی هنوز یائسگی را طی نکرده باشد، تخمدان‌ها همچنان استروژن تولید می‌کنند و تا زمانی که عملکرد طبیعی خود را متوقف کنند، به این کار ادامه می‌دهند.

اثرات عاطفی

واکنش عاطفی به هیسترکتومی غیر معمول نیست. احساس شما بعد از جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر خانمی متفاوت است.

برخی از زنان احساس افسردگی می کنند زیرا دیگر نمی توانند بچه دار شوند. اگر افسردگی بیش از چند هفته طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. سایر زنان ممکن است احساس آرامش کنند زیرا علائمی که داشتند اکنون متوقف شده است.

اثرات جنسی

برخی از زنان پس از هیسترکتومی متوجه تغییر در پاسخ جنسی خود می شوند. از آنجایی که رحم برداشته شده است، انقباضات رحمی که ممکن است در حین ارگاسم احساس شده باشد، دیگر رخ نخواهد داد.

برخی از زنان بعد از هیسترکتومی احساس لذت جنسی بیشتری می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها دیگر نگران باردار شدن نیستند. همچنین ممکن است به این دلیل باشد که آنها دیگر ناراحتی یا خونریزی شدید ناشی از مشکل منجر به هیسترکتومی را ندارند.

برخی از زنان مایل به انجام هیسترکتومی سوپراسرویکال هستند زیرا فکر می کنند در مقایسه با هیسترکتومی کامل تأثیر کمتری بر پاسخ جنسی آنها خواهد داشت. در حالی که پاسخ جنسی برای هر زن متفاوت است، تحقیقاتی که زنانی را که هیسترکتومی کامل انجام داده اند با زنانی که هیسترکتومی سوپراسرویکال انجام داده اند، مقایسه کرده است، نشان می دهد که تفاوتی در پاسخ جنسی و ارگاسم در زنانی که این دو نوع جراحی را انجام داده اند، وجود ندارد.

اگر تخمدان ها قبل از یائسگی برداشته شوند، عوارض ناشی از کمبود استروژن را تجربه خواهید کرد. این اثرات مشابه یائسگی است و شامل گرگرفتگی، خشکی واژن و مشکلات خواب است. با این حال، علائم ممکن است شدیدتر از آن چیزی باشد که اگر در طی چند سال یائسگی را تجربه می کنید، همانطور که طبیعی است. همچنین ممکن است در سنین پایین تر از زنانی که یائسگی طبیعی را پشت سر می گذارند، در معرض خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان باشید.

بیشت بخوانید: تغذیه بعد از عمل برداشتن رحم

اکثر زنانی که این علائم شدید را دارند می توانند با استروژن درمانی درمان شوند. استروژن درمانی به روش های مختلف از جمله قرص، تزریق، چسب پوستی، کرم واژینال یا حلقه واژینال انجام می شود. فرم انتخاب شده به علائم خاص شما بستگی دارد. مهم است که با پزشک متخصص زنان خود در مورد همه گزینه ها و اینکه کدام گزینه برای شما مناسب است صحبت کنید.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =

فهرست محتوا