لوگو دکتر سوزان پیروان

مراحل فریز کردن تخمک چگونه است؟

اگر به سرعت به اواسط سالگی نزدیک می شوید، مجرد هستید، با درمان سرطان مواجه هستید یا در موقعیتی نیستید که در آینده نزدیک باردار شوید، ممکن است برای از دست ندادن زمان طلایی که برای بارداری مناسب است از روش فریز کردن تخمک استفاده کنید. در دهه گذشته، فناوری فریز کردن تخمک به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است و به بسیاری از تولدهای زنده در سراسر جهان کمک کرده است. مراحل فریز کردن تخمک شامل برداشت تخم‌های یک خانم، سپس انجماد و نگهداری آن‌ها تا زمانی است که برای بارداری آماده شوید. انجماد تخمک مستلزم استفاده از داروهای باروری است که به شما در تولید چندین تخمک در طول تخمک گذاری برای بازیابی و انجماد بعدی کمک میکند.

روش فریز کردن تخمک

هدف از فریز کردن تخمک چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد ممکن است تخمک های خود را فریز کند. به عنوان مثال، یک زن ممکن است بخواهد بارداری را برای تعدادی از انتخاب های زندگی شخصی به تعویق بیندازد. دلایل دیگر ممکن است انگیزه پزشکی داشته باشند. برای مثال، کسانی که تشخیص سرطان دارند، جراحی که ممکن است به اندام های تناسلی آسیب برساند، یا سابقه خانوادگی یائسگی زودرس ممکن است فریز کردن تخمک را به عنوان راهی برای کمک به رشد خانواده خود در آینده انتخاب کنند.

روش فریز کردن تخمک چگونه انجام میشود؟

در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی بدون دارو، یک زن به طور معمول هر ماه یک تخمک آزاد می کند. در طول چرخه انجماد تخمک، تحریک تخمدان با استفاده از داروهای هورمونی تزریقی انجام می شود که به رشد بیش از یک تخمک کمک می کند.

متخصص باروری شما سطح تخمک ها و هورمون های شما را با آزمایش خون و سونوگرافی کنترل می کند و بهترین زمان را برای بازیابی آنها تعیین می کند. بازیابی تخمک به صورت واژینال، معمولاً تحت آرام بخشی انجام می شود.

پزشک شما از سونوگرافی ترانس واژینال برای هدایت یک سوزن با یک دستگاه مکش به داخل فولیکول برای جمع آوری تخمک ها استفاده می کند. پس از بازیابی، تخمک های بالغ بلافاصله منجمد شده و در آزمایشگاه نگهداری می شوند.

هنگامی که شما آماده تلاش برای باردار شدن هستید، تخمک ها ذوب شده و با اسپرم در آزمایشگاه بارور می شوند. پس از لقاح، از IVF برای کاشت آنها در رحم شما برای بارداری احتمالی استفاده می شود.

مراحل فریز کردن تخمک

بهترین سن مناسب برای فریز تخمک

باید بدانید که خانم ها در طول زندگی خود با تعداد محدودی تخمک به دنیا می آیند که در بدو تولد حدود 2 میلیون تخم است. این مقدار در دوران بلوغ به 400000 کاهش می یابد و پس از آن چند صد تخمک به صورت ماهانه کاهش می یابد تا زمانی که کاملاً یائسته شوند. بهترین زمان برای منجمد کردن تخمک ها در دهه 20 و اوایل 30 سالگی است. در این سن، ذخیره تخمدان خوبی دارید و آن تخمک ها در سالم ترین حالت خود قرار دارند. با این حال، شرایط هر زن متفاوت است.

انجماد تخمک بهتر است قبل از 35 سالگی انجام شود زیرا با افزایش سن کیفیت تخمک های شما کاهش می یابد. برخلاف تصور رایج، IVF به ندرت به نفع زنان در سنین بالاتر است. شانس موفقیت به شدت به سن شما بستگی دارد که کمیت و کیفیت تخم‌ها را در زمان جمع‌آوری تعیین می‌کند. متأسفانه، بسیاری از زنان مسن برای رسیدن به بارداری، احتمالاً سیکل های متعدد IVF (و سقط جنین احتمالی) را پشت سر می گذارند.

زنان بالای 38 سال به دلیل افزایش احتمال مشکلات کروموزومی مانند سندرم داون و سایر ناهنجاری ها که منجر به سقط جنین می شود، شانس کمتری برای تولد زنده دارند. یک تخمک منجمد بارور شده (“شیشه ای”) و یک تخمک “تازه” بارور شده شانس مشابهی برای تولد زنده خواهند داشت. عامل تعیین کننده سن زنان در زمان جمع آوری تخمک است.

بیشتربدانید: هزینه IVF چقدر است

آیا انجماد تخمک موثر است؟

مانند هر درمان ناباروری، فریز تخمک ها حاملگی آینده را تضمین نمی کند. با این حال، مطمئناً گزینه فوق العاده ای است که با متخصص باروری و سیستم پشتیبانی خود به دقت در نظر گرفته و در مورد آن صحبت کنید. بسیاری از زنان پس از انجماد تخمک‌های خود قادر به باردار شدن و داشتن فرزندی سالم هستند، اما موفقیت به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه در چه سنی تخمک‌های خود را فریز می‌کنید.

هزینه فریز کردن تخمک چقدر است؟

هزینه فریز کردن تخمک به طور چشمگیری متفاوت است. از آنجایی که فرآیند انجماد تخمک مشابه چرخه IVF است، قیمت ها نیز معمولاً مشابه هستند. چرخه IVF معمولاً کمی بیشتر درگیر است زیرا به جای فریز کردن تخمک‌ها، تخمک بارور می‌شود و جنین‌های حاصله کشت می‌شوند. بنابراین، یک چرخه انجماد تخمک کمتر از یک چرخه IVF است. با این حال، از آنجایی که تعداد محدودی تخم در هر چرخه به دست می‌آید، گاهی اوقات بیش از یک چرخه برای به دست آوردن تعداد بیشتر تخمک لازم است. تعداد تخمک هایی که می توان در هر چرخه به دست آورد به عوامل متعددی از جمله سن، پاسخ به دارو و ذخیره تخمدان بستگی دارد.

کلام آخر

منجمد کردن تخمک‌های شما می‌تواند یک قدم ارزشمند و تغییر دهنده زندگی باشد تا به شما کمک کند تا با شرایط خود والدین خود شوید. مشاوره با متخصصان باروری می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این گزینه مناسب شما است یا خیر. شما میتوانید برای مشاوره به بهترین متخصص زنان در ونک ، خانم دکتر سوزان پیروان با تعیین وقت مراجعه کنید.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفت =

فهرست محتوا