لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

فریز تخمک : مراحل و نحوه انجام؟

اگر به سرعت به اواسط سالگی نزدیک می شوید، مجرد هستید، با درمان سرطان مواجه هستید یا در موقعیتی نیستید که در آینده نزدیک باردار شوید، ممکن است برای از دست ندادن زمان طلایی که برای بارداری مناسب است از روش فریز تخمک استفاده کنید. در دهه گذشته، فناوری فریز کردن تخمک به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است و به بسیاری از تولدهای زنده در سراسر جهان کمک کرده است. مراحل فریز کردن تخمک شامل برداشت تخم‌های یک خانم، سپس انجماد و نگهداری آن‌ها تا زمانی است که برای بارداری آماده شوید. انجماد تخمک مستلزم استفاده از داروهای باروری است که به شما در تولید چندین تخمک در طول تخمک گذاری برای بازیابی و انجماد بعدی کمک میکند.

01:25
truncate dir-rtl

چرا فریز تخمک میتونه مهم باشه؟

افرادی که قصد بارداری در آینده را دارند ، اما به دلایل مختلف شرایط باروری آن ها در آینده با مشکل مواجه خواهد شد، می توانند از روش های فریز کردن تخمک و جنین بهره گرفته و امکان تولید مثل را برای خود حفظ کنند. در ادامه دکتر سوزان پیروان بهترین متخصص زنان و زایمان و درمان های فوق تخصصی ناباروری در تهران درباره این اقدام اطلاعات کافی ارائه می دهند. بنابراین پیشنهاد می دهیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انجماد یا فریز کردن تخمک و جنین هر کدام دو پروسه مجزا بوده که با هدف حفظ پتانسیل باروری برای زوجین صورت می پذیرد. در ادامه فرآیند هریک را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

هدف از فریز تخمک چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد ممکن است تخمک های خود را فریز کند. به عنوان مثال، یک زن ممکن است بخواهد بارداری را برای تعدادی از انتخاب های زندگی شخصی به تعویق بیندازد. دلایل دیگر ممکن است انگیزه پزشکی داشته باشند. برای مثال، کسانی که تشخیص سرطان دارند، جراحی که ممکن است به اندام های تناسلی آسیب برساند، یا سابقه خانوادگی یائسگی زودرس ممکن است فریز کردن تخمک را به عنوان راهی برای کمک به رشد خانواده خود در آینده انتخاب کنند.

روش فریز تخمک چگونه انجام میشود؟

در طول یک چرخه قاعدگی طبیعی بدون دارو، یک زن به طور معمول هر ماه یک تخمک آزاد می کند. در طول چرخه انجماد تخمک، تحریک تخمدان با استفاده از داروهای هورمونی تزریقی انجام می شود که به رشد بیش از یک تخمک کمک می کند.

روش فریز کردن تخمک

متخصص باروری شما سطح تخمک ها و هورمون های شما را با آزمایش خون و سونوگرافی کنترل می کند و بهترین زمان را برای بازیابی آنها تعیین می کند. بازیابی تخمک به صورت واژینال، معمولاً تحت آرام بخشی انجام می شود.

پزشک شما از سونوگرافی ترانس واژینال برای هدایت یک سوزن با یک دستگاه مکش به داخل فولیکول برای جمع آوری تخمک ها استفاده می کند. پس از بازیابی، تخمک های بالغ بلافاصله منجمد شده و در آزمایشگاه نگهداری می شوند.

هنگامی که شما آماده تلاش برای باردار شدن هستید، تخمک ها ذوب شده و با اسپرم در آزمایشگاه بارور می شوند. پس از لقاح، از IVF برای کاشت آنها در رحم شما برای بارداری احتمالی استفاده می شود.

مراحل فریز کردن تخمک

آیا فریز تخمک مرسوم است؟

لازم به ذکر است که در گذشته فریز کردن جنین فرآیند موفق تری نسبت به فریز کردن تخمک بود و میزان زنده ماندن لقاح در انجماد جنین بسیار بیشتر از انجماد تخمک رخ می داد. اما امروزه با پیدایش فناوری های نوین و بهره گیری از تکنولوژی فریزینگ فلش شانس زنده ماندن لقاح در فریز کردن تخمک نیز افزایش یافته و درصد موفقیت این دو تکنیک به هم نزدیک شده است. به طوریکه تقریبا 90 درصد از تخمک های منجمد شده و 95 درصد از جنین های فریز شده زنده مانده و می توانند منجر به بارداری شوند.

2 روش فریز کردن تخمک

  • روش انجماد آهسته  : در این تکنیک دما به صورت آهسته و تدریجی کم می شود و این امر موجب حفاظت بیشتر تخمک در مقابل فرآیند انجماد می گردد. همچنین بهترین فوق تخصص ناباروری تهران به منظور جلوگیری از کریستال شدن آب سلول ، از مواد ضد کریستالی استفاده می نماید.
  • روش شیشه سازی : طی این روش انجماد به صورت سریع رخ می دهد که از تشکیل کریستال های یخی پیشگیری شود.

بهترین سن مناسب برای فریز تخمک

00:54
truncate dir-rtl

سن مناسب فریز تخمک

باید بدانید که خانم ها در طول زندگی خود با تعداد محدودی تخمک به دنیا می آیند که در بدو تولد حدود 2 میلیون تخم است. این مقدار در دوران بلوغ به 400000 کاهش می یابد و پس از آن چند صد تخمک به صورت ماهانه کاهش می یابد تا زمانی که کاملاً یائسته شوند. بهترین زمان برای منجمد کردن تخمک ها در دهه 20 و اوایل 30 سالگی است. در این سن، ذخیره تخمدان خوبی دارید و آن تخمک ها در سالم ترین حالت خود قرار دارند. با این حال، شرایط هر زن متفاوت است.

انجماد تخمک بهتر است قبل از 35 سالگی انجام شود زیرا با افزایش سن کیفیت تخمک های شما کاهش می یابد. برخلاف تصور رایج، درمان ناباروری با IVF به ندرت به نفع زنان در سنین بالاتر است. شانس موفقیت به شدت به سن شما بستگی دارد که کمیت و کیفیت تخم‌ها را در زمان جمع‌آوری تعیین می‌کند. متأسفانه، بسیاری از زنان مسن برای رسیدن به بارداری، احتمالاً سیکل های متعدد IVF (و سقط جنین احتمالی) را پشت سر می گذارند.

زنان بالای 38 سال به دلیل افزایش احتمال مشکلات کروموزومی مانند سندرم داون و سایر ناهنجاری ها که منجر به سقط جنین می شود، شانس کمتری برای تولد زنده دارند. یک تخمک منجمد بارور شده (“شیشه ای”) و یک تخمک “تازه” بارور شده شانس مشابهی برای تولد زنده خواهند داشت. عامل تعیین کننده سن زنان در زمان جمع آوری تخمک است.

✅ بیشتربدانید: هزینه IVF چقدر است؟

آیا انجماد تخمک موثر است؟

مانند هر درمان ناباروری، فریز تخمک ها حاملگی آینده را تضمین نمی کند. با این حال، مطمئناً گزینه فوق العاده ای است که با متخصص باروری و سیستم پشتیبانی خود به دقت در نظر گرفته و در مورد آن صحبت کنید. بسیاری از زنان پس از انجماد تخمک‌های خود قادر به باردار شدن و داشتن فرزندی سالم هستند، اما موفقیت به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه در چه سنی تخمک‌های خود را فریز می‌کنید.

دلایل فریز کردن تخمک و جنین

اقدام به منجمد نمودن تخمک و جنین می تواند بنا به هر یک از دلایل نام برده شده در زیر باشد:

همانطور که مستحضر هستید بهترین زمان برای بارداری یک زن تا قبل از سن 35 سالگی بوده و پس از آن ممکن است کیفیت باروری در وی کاهش یابد. علت آن نیز می تواند بالا رفتن سن تخمک ها و میزان کمیت و کیفیت آن ها باشد. لذا در شرایطی که شخص بیشتر از 35 سال سن دارد و هنوز مجرد است می تواند با استفاده از روش فریز کردن تخمک هایش امکان باروری را برای خود حفظ نماید.

گاهی اوقات به علل مختلف مثل شرایط زندگی ، مشکلات مالی ، ادامه تحصیل و غیره ، زوجین قصد بارداری در حال حاضر را نداشته و می خواهند آن را به تاخیر بیندازند. در چنین شرایطی می توانند با اقدام برای انجماد تخمک یا جنین نسبت به بارداری خود در آینده خاطر جمع باشند.

هنگامی که فرد دچار بیماری های سخت مثل سرطان شده و نیاز به انجام دوره های شیمی درمانی دارد ، می تواند به منظور جلوگیری از آسیب هایی که ممکن است روند درمان به کیفیت تخمک ها و قدرت باروری وی وارد نماید ، از تکنیک های فریز کردن تخمک و جنین استفاده کند.

آمادگی قبل از انجام فریز کردن تخمک

طبیعتا باید تحت نظر پزشک معاینات لازم و غربالگری صورت بگیرد. در این معاینه و چکاپ عملکرد تخمک ها و بیماری های عفونی در خانم انجام می شود.

آگاهی از عوارض فریز تخمک

درد در ناحیه شکم و تخمدان ها : استفاده از داروهای باروری و فراهم سازی شرایط مناسب ممکن است درد خفیف را به همراه داشته باشد. از نشانه های تحریک تخمدان ها می توان به درد شکم ، اسهال و استفراغ ، تهوع و نفخ اشاره کرد.

خونریزی : در موقع جمع آوری تخمک ها احتمال خونریزی و عفونت وجود دارد. شایان ذکر است که این امر به صورت نادر رخ داده و اگر فرآیند نزد بهترین متخصص زنان تهران صورت بگیرد میزان رخ دهی این اتفاق به صفر می رسد.

فریز تخمک چه مواردی کاربرد دارد؟

  • بهره گیری از تکنیک فریز کردن تخمک و جنین در بانوانی که قصد دارند توانایی باروری خود را در آینده نیز داشته باشند یا باروری خود را به تعویق بیندازند،
  • زنانی که به بیماری سرطان مبتلا هستند و راه درمان با شیمی درمانی را در پیش دارند،
  • قبل از اعمال جراحی که احتمال صدمه به تخمدانها وجود دارد،
  • بروز بیماری هایی تخمدان در زنان ؛ که در پی آن تخمدان ها آسیب می بینند

در این موارد قابل انجام است.

عارضه های فریز کردن تخمک و جنین :

عوارض این روش عمدتا به مراحل فرآیند فریز کردن مرتبط است.

عارضه های به دست آمده در پی استفاده از داروهای مصرفی در ارتباط با تحریک تخمدان :

این داروها می توانند موجب سندرم تحریک بیش از بیش تخمدان شوند. در این شرایط تخمدان ها بیشتر از همیشه متورم و دردآور است. به همراه درد در ناحیه شکم ، استفراغ ، اختلال در تنفس و بیشتر شدن وزن شخص می گردد.

پیامدهای به دست آمده از روش تخمک گیری :

در حین انجام این پروسه احتمال خونریزی و عفونت وجود دارد. همچنین عوارض به وجود آمده از استفاده مواد بیهوشی نیز می تواند یکی دیگر از عارضه های این روند باشد.

اختلال های عاطفی :

در پی انجام روش و همچنین انتقال تخمک بارور شده ، برای بانوان دغدغه ها و دلواپسی های را به همراه دارد بنابراین بروز مشکلات عاطفی در این برهه از روند امری طبیعی است و میتوان آن را جزو عارضه ها به شمار آورد.

درصد موفقیت پروسه

فاکتور اصلی و تاثیر گذار در این روش سن فرد متقاضی می باشد. سن زنان بسیار موثر در نتیجه به دست آمده از انتقال تخمک های بارور شده می باشد که با استفاده از روند فریز تخمک و جنین به شخص بهترین راهکار را در جهت برطرف کردن اختلال ناباروری می باشد. دقت داشته باشید به عنوان مثال اگر این متد بر روی خانم 35 الی 40 ساله انجام شود طبیعتا نزدیک به 90 درصد از جنین های انجماد شده زنده خواهند ماند و بدین ترتیب میزان موفقیت این روش را تضمین خواهد کرد.

فریز تخمک و جنین را در کجا نگهداری می کنند ؟

عمدتا این نمونه تخمک یا اسپرم های تحویل گرفته شده را در مراکز نازایی نگهداری می کنند. شایان ذکر است که در این حالت می توان فریز تخمک و جنینی را نزدیک به ده سال زنده نگهداری کرد.

هزینه فریز تخمک و جنین

افرادی که قصد انجام عمل فریز تخمک و جنین را دارند اغلب با سوالات زیر مواجه می شوند:

  • هزینه فریز جنین چقدر است ؟
  • هزینه فریز كردن تخمک در ایران چگونه محاسبه می گردد ؟
  • بهترین مرکز انجماد جنین و بهترین مرکز فریز تخمک در ایران کجاست ؟

هزینه فریز کردن تخمک به طور چشمگیری متفاوت است. از آنجایی که فرآیند انجماد تخمک مشابه چرخه IVF است، قیمت ها نیز معمولاً مشابه هستند. چرخه IVF معمولاً کمی بیشتر درگیر است زیرا به جای فریز کردن تخمک‌ها، تخمک بارور می‌شود و جنین‌های حاصله کشت می‌شوند. بنابراین، یک چرخه انجماد تخمک کمتر از یک چرخه IVF است. با این حال، از آنجایی که تعداد محدودی تخم در هر چرخه به دست می‌آید، گاهی اوقات بیش از یک چرخه برای به دست آوردن تعداد بیشتر تخمک لازم است. تعداد تخمک هایی که می توان در هر چرخه به دست آورد به عوامل متعددی از جمله سن، پاسخ به دارو و ذخیره تخمدان بستگی دارد.

شما می توانید با جستجو و تحقیق از سایت ها یا اطرافیان خود بهترین متخصص درمان ناباروری تهران را بیابید سپس به منظور انجام هر یک از روش های فریز کردن تخمک و جنین نزد وی رفته و پس از مشاوره با او نسبت به هزینه آن ها آگاه شوید. برای اطلاع از هزینه خانم دکتر سوزان پیروان با شماره های داخل سایت تماس حاصل بفرمایید.

کلام آخر

منجمد کردن تخمک‌های شما می‌تواند یک قدم ارزشمند و تغییر دهنده زندگی باشد تا به شما کمک کند تا با شرایط خود والدین خود شوید. مشاوره با متخصصان باروری می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این گزینه مناسب شما است یا خیر. شما میتوانید برای مشاوره به بهترین متخصص زنان در ونک ، خانم دکتر سوزان پیروان با تعیین وقت مراجعه کنید.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 18 =

فهرست محتوا