رابطه واریکوسل و ناباروری

واریکوسل و ناباروری : واریکوسل به عنوان یکی از شایع ترین علل ناباروری در مردان شناخته می شود که خوشبختانه با انجام جراحی قابل درمان است. واریکوسل در حقیقت ، نوعی بیماری است که منجر به بزرگ شدن رگ های درون کیسه بیضه در آقایان شده و به کاهش تولید اسپرم یا کاهش کیفیت آن می انجامد ، البته همه انواع این بیماری بر روی تولید اسپرم موثر نخواهند بود. بیشتر انواع واریکوسل ، قابل تشخیص بوده و نیازمند درمان خاصی نیستند ؛ اما در صورتی که موجب ایجاد درد یا ناراحتی شوند غالبا در راستای بهبود و درمان آن ها نیاز به انجام جراحی وجود خواهد داشت. حتما مقاله دکتر سوزان پیروان را تا انتها بخوانید.

 

واریکوسل و ناباروری

 

علائم واریکوسل

بیماری واریکوسل معمولا نشانه و علائم خاصی به همراه ندارد ، اما در مواردی ممکن است تغییرات زیر را به دنبال داشته باشد :

  • افزایش سایز و پیچ خوردگی رگ ها در کیسه بیضه
  • بروز تورم و برآمدگی غیر دردناک درون کیسه بیضه
  • ایجاد درد در کیسه بیضه که اغلب با انجام کشش های فیزیکی ، نشستن و برخاستن ؛ تشدید شده و با استراحت کردن بهبود می یابد.

علل ایجاد کننده واریکوسل

غالبا بیماری واریکوسل در سنین بلوغ ، ظهور می کند و معمولا در سمت چپ کیسه بیضه مشاهده می شود.

تاکنون عوامل ایجاد کننده این بیماری کشف نشده اما بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده می توان گفت که اضافه وزن از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به بیماری واریکوسل محسوب می شود.

همانطور که پیشتر مطرح نمودیم واریکوسل ؛ از جمله دلایل ناباروری در مردان به شمار می رود که هنوز دلیل این مسئله مشخص نیست ، اما با توجه به تحقیقات صورت گرفته ، قرارگیری در محیط های گرم که موجب گرم شدن بیضه ها نیز می شود ، می تواند سبب بروز اختلال در باروری شده و فرد را در معرض ناباروری قرار دهد.

درمان واریکوسل

اگرچه واریکوسل یک بیماری خوش خیم بوده و قابل درمان است ؛ اما هیچ نوع درمان دارویی نداشته و تنها از طریق جراحی ، امکان درمان آن وجود دارد.

در این راستا پزشک بر اساس پارامترهایی اعم از وسعت بیماری ، سن بیمار و نیز این که فرد صاحب فرزند است یا خیر ؛ تصمیم به انجام این جراحی می گیرد.

چنانچه بیمار مبتلا به واریکوسل گرید 2 یا 3 بوده و با ناباروری نیز مواجه باشد ، نیازمند انجام عمل جراحی واریکوسلکتومی می باشد.

همچنین در صورتی که واریکوسل منجر به بروز اختلال در آزمایش منی شده باشد نیز نیاز به انجام این عمل جراحی ضرورت دارد.

نا گفته نماند در مواردی که فرد به واریکوسل قابل لمس درجه 2 یا 3 مبتلا بوده ولی هنوز تصمیم به بچه دار شدن ندارد ، نیز به منظور جلوگیری از تاثیر مخرب این بیماری بر قابلیت باروری ، ملزم به انجام جراحی واریکوسلکتومی خواهد بود.​