لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

عمل هیستروکتومی چیست؟

هیسترکتومی عملی برای برداشتن رحم و معمولاً دهانه رحم است. بسته به دلایل انجام جراحی ممکن است تخمدان ها و لوله ها در طی این روش برداشته شوند یا نشوند. اگر تخمدان ها برداشته شوند، یائسگی آغاز می شود. هیسترکتومی یک عمل جراحی بزرگ با عواقب فیزیکی و روانی است. دلایل رایج برای انجام عمل هیستروکتومی عبارتند از: قاعدگی دردناک یا سنگین، درد لگن، فیبروم یا به عنوان بخشی درمان سرطان شما باید درک روشنی از دلیل خود برای این کار داشته باشید.

عمل جراحی هیستروکتومی

چگونه عمل هیستروکتومی انجام می شود؟

این عمل معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و تقریباً یک ساعت طول می کشد. با این حال، می توانید انتظار داشته باشید که تا سه ساعت در تئاتر و ریکاوری باشید.

سه راه برای برداشتن رحم وجود دارد:

 • هیسترکتومی واژینال : برداشتن رحم و بسته شدن زخم از طریق واژن انجام می شود. هیچ برشی در شکم وجود ندارد.
 • هیسترکتومی لاپاروسکوپی : حدود چهار برش کوچک سوراخ کلید در شکم ایجاد می شود تا اتصالات رحم، تخمدان ها و لوله ها را در لگن تقسیم کند. سپس رحم معمولاً از طریق واژن خارج می شود.
 • هیسترکتومی شکمی : رحم از طریق بریدگی در قسمت تحتانی شکم برداشته می شود. طول برش حدود 15 تا 20 سانتی متر است و در سراسر شکم شما، معمولاً زیر خط بیکینی قرار می گیرد. در موارد کمتر، ممکن است نیاز به بریدگی باشد که از ناف تا ناحیه شرمگاهی کشیده شود.

مزایا عمل هیستروکتومی

هیستروکتومی یک روش جراحی است که در آن رحم زنان برای درمان بیماری‌های مختلف برداشت می‌شود. این عمل جراحی مزایا و فواید متعددی دارد که به شرح زیر است:

 1. درمان بیماری‌های رحم: هیستروکتومی می‌تواند درمانی موثر برای بیماری‌های رحم مانند فیبروم‌ها (تومورهای خوش‌خیم رحم)، عفونت‌های مزمن رحم، عدم تنظیم مناسب خونریزی رحم و سرطان رحم باشد.
 2. پایدارسازی لوله های فالوپ: در صورتی که بیشتر شکم برداشت شده باشد و حذف شود، هیستروکتومی می‌تواند به پایدارسازی لوله های فالوپ قسمتی از سیستم تولید مثل کمک کند. این موضوع می‌تواند روند باروری را بهبود بخشد.
 3. رفع درد مزمن: برخی از زنان با عفونت یا فیبروم‌های رحم همراه با درد شدید رو به رو هستند. با برداشت رحم، منابع احتمالی درد نیز برطرف می‌شوند و درد کاهش می‌یابد.
 4. پیشگیری از خونریزی شدید: برخی از بیماری‌های رحم ممکن است با خونریزی شدید همراه باشند. با حذف رحم، این خطر خونریزی قابل کنترل تر می‌شود و ممکن است بهبود عمده‌ای در کیفیت زندگی داشته باشد.

مهم است بدانید که هیستروکتومی عمل جراحی مهمی است و باید با توجه به شرایط پزشکی فرد و مشورت با بهترین متخصص زنان و زایمان تصمیم گیری شود. همچنین، هیستروکتومی می‌تواند به تغییرات دائمی در بدن و نحوه کارکرد سیستم تناسلی منجر شود، بنابراین قبل از تصمیم گیری باید مسائل مربوط به پس از عمل را با پزشک خود بررسی کنید.

خطرات انجام عمل هیستروکتومی چیست؟

اگرچه خطرات مرتبط با هیسترکتومی کم است، اما باید آگاه باشید که هر عمل جراحی خطراتی دارد. این نیز ممکن است بستگی به نوع جراحی شما خطرات خاصی که باید در رابطه با هیسترکتومی واژینال، هیسترکتومی لاپاروسکوپی و هیسترکتومی شکمی از آنها آگاه بود عبارتند از:

 • خونریزی شدید از عروق خونی بزرگ اطراف رحم یا بالای واژن. این رایج نیست. ممکن است برای ترمیم رگ های خونی آسیب دیده به جراحی اورژانسی نیاز باشد، یا ممکن است برای جایگزینی از دست دادن خون نیاز به تزریق خون باشد. همچنین ممکن است از یک بسته واژینال برای کنترل خونریزی استفاده شود.
 • عفونت در محل عمل، لگن یا مجاری ادراری. درمان ممکن است شامل آنتی بیوتیک باشد.
 • اندام‌های مجاور مانند حالب (لوله‌ای که از کلیه به مثانه منتهی می‌شود)، مثانه یا روده ممکن است آسیب ببینند انتظار می‌رود تقریباً از هر ۱۴۰ زن یک نفر آسیب ببیند. جراحی بیشتری برای ترمیم جراحات مورد نیاز است. برای آسیب های مثانه، ممکن است یک کاتتر در مثانه قرار داده شود تا ادرار را تخلیه کند تا زمانی که مثانه بهبود یابد. برای آسیب حالب، یک لوله پلاستیکی (استنت) به مدت چند هفته در حالب قرار داده می شود. اگر روده آسیب دیده باشد، ممکن است بخشی از روده با احتمال کولوستومی موقت یا دائمی (کیسه ای روی شکم برای جمع آوری مدفوع) برداشته شود. .
 • ممکن است روده بعد از عمل کار نکند. این معمولا موقتی است درمان ممکن است شامل چکاندن مایعات به داخل سیاهرگ و عدم مصرف غذا یا مایعات از طریق دهان باشد.
 • به ندرت ممکن است یک اتصال (فیستول) بین مثانه و واژن ایجاد شود. این باعث نشت غیرقابل کنترل ادرار به داخل واژن می شود و نیاز به بیشتر دارد

خطرات خاصی که در رابطه با هیسترکتومی لاپاروسکوپی و زخم های هیسترکتومی شکمی باید از آنها آگاه بود:

 • خونریزی داخل زخم از رگ های خونی اطراف. ممکن است برای تخلیه مایع از زخم نیاز به تخلیه باشد و همچنین ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد.
 • لایه های زخم ممکن است کامل خوب نشوند و زخم باز شود. فتق (ضعف / سوراخ در بافت های عمیق تر) ممکن است در طولانی مدت ایجاد شود که ممکن است نیاز به ترمیم با جراحی داشته باشد. عفونت ممکن است شامل مراقبت مداوم زخم با پانسمان و آنتی بیوتیک باشد.
 • جای زخم می تواند ضخیم، قرمز و ممکن است دردناک باشد. این می تواند تغییر شکل دهد و ممکن است دائمی باشد.
 • بی حسی زیر یا اطراف زخم نسبتاً شایع است و در حالی که به طور معمول برطرف می شود، ممکن است دائمی باشد.

خطرات عمومی در تمام عملیات:

 • نواحی کوچک ریه ممکن است فرو بریزد و خطر عفونت قفسه سینه را افزایش دهد. این ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک و فیزیوتراپی داشته باشد.
 • لخته شدن در پاها همراه با درد و تورم. به ندرت ممکن است بخشی از این لخته بشکند و به ریه ها برود که می تواند کشنده باشد.
 • حمله قلبی به دلیل فشار بر قلب یا سکته مغزی. به ندرت احتمال مرگ در هر فردی که تحت عمل جراحی قرار می گیرد وجود دارد.
 • درد مزمن شکم مربوط به اسکار داخلی (چسبندگی).

برخی از زنان خطر عوارض زیر را افزایش می دهند:

 • زنانی که دارای اضافه وزن هستند ممکن است دچار افزایش عفونت زخم، عفونت قفسه سینه، عوارض قلبی و ریوی و لخته شدن خون شوند.
 • افراد سیگاری خطر ابتلا به عفونت های زخم و قفسه سینه، عوارض قلبی و ریوی و لخته شدن خون را افزایش می دهند.

اقدامات قبل از عمل هیستروکتومی

 • برای شما مهم است که قبل از مراجعه به بیمارستان، تمام آزمایشات دستور داده شده در کلینیک سرپایی خود را تکمیل کنید. لطفاً عکس‌های اشعه ایکس، گزارش‌های ECG و تمام نتایج آزمایش خون خود را همراه با داروهایتان به بیمارستان ببرید. داروهای شما باید در ظروف برچسب دار یا بسته وبستر باشند.
 • اگر از داروهای رقیق کننده خون یا آرتریت استفاده می کنید، لطفاً دستورالعمل های ارائه شده توسط پرستار یا داروساز قبل از پذیرش خود را دنبال کنید، زیرا گاهی اوقات مهم است که این داروها برای آماده سازی برای جراحی خود متوقف شوند. شما باید داروهای منظم خود را ادامه دهید، مگر اینکه توصیه دیگری شود. اگر سیگاری هستید، ترک سیگار نیز برای شما مهم است.
 • برای شما مهم است که با تمرینات تنفسی و پاهای خود آشنا باشید و شروع به تمرین کنید، که باید پس از بیدار شدن از عمل و بلند شدن از رختخواب شروع کنید.
 • ممکن است نیاز به آماده سازی روده داشته باشید که روده شما را قبل از جراحی خالی می کند. در صورت نیاز، فقط باید مایعات (سوپ‌های شفاف، ژله‌ها، آب‌میوه‌ها، آب میوه‌ها یا نوشیدنی‌های مشابه) را در 24 ساعت قبل از جراحی مصرف کنید. داروی آماده سازی روده باید طبق دستور مصرف شود.
 • در برخی شرایط ممکن است جراحی شما نیاز به برنامه ریزی مجدد یا لغو داشته باشد. اگر احساس ناخوشی می‌کنید یا دچار بیماری شده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم که با پزشک عمومی خود وقت ملاقات بگیرید تا بتواند به شما اطلاع دهد که آیا به اندازه کافی خوب هستید تا جراحی کنید.
 • قبل از ورود به بیمارستان باید دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید. هنگام دوش گرفتن، مهم است که منطقه دریایی خود را به خوبی تمیز کنید. پس از دوش گرفتن از هیچ محصول پوستی مانند دئودورانت، عطر، لوسیون بدن یا پودر استفاده نکنید. مهم است که محل عمل بعد از جراحی شما
 • هنگامی که از داروی بیهوشی بیدار شدید، آماده انتقال در تخت خود از ریکاوری به اتاق بیمارستان خود خواهید بود.
لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

فهرست محتوا