لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

درمان HPV

یکی از دغدغه هایی است که معمولا بیماران مبتلا داشته و همواره این سوال در ذهن مبتلایان است که آیا اچ پی وی کامل از بدن بهبود می‌یابد یا خیر. خوشبختانه امروزه اچ پی وی دارای درمان بوده و نیاز به نگرانی در مورد این مسئله وجود ندارد. در این مقاله به طور کامل در مورد این مسئله و از بین رفتن کامل ویروس در بدن و درمان HPV نیز توضیح داده ایم.

آیا اچ پی وی درمان دارد؟

بله، برخی از انواع اچ ‌پی‌ وی (HPV) قابل درمان هستند. اما مهم ترین نکته این است که درمان اچ ‌پی ‌وی معمولاً بر روی علائم و تجویز داروها متمرکز است و اینکه آیا ویروس به طور کامل از بدن حذف می‌شود یا خیر هنوز به طور دقیق مشخص نیست. درمان hpv به عوامل مختلف مرتبط با ویروس و شرایط بدنی فرد بستگی دارد.

برای درمان اچ‌ پی ‌وی ، اقدامات مختلفی مانند تجویز دارو یا جراحی انجام می‌شود. واکسن‌های موجود نیز برای جلوگیری از ابتلا به برخی از انواع اچ‌ پی‌ وی وجود دارند. همچنین، درمان‌ هایی برای کنترل علائم و پیشگیری از انتقال ویروس به دیگران نیز وجود دارد.

✅ درباره زگیل تناسلی بیشتر بدانید

اصلی ترین روش های درمان hpv

روش‌های درمان اچ ‌پی ‌وی (HPV) شامل موارد زیر می‌شوند:

 • واکسیناسیون: واکسن‌هایی مانند Gardasil  و Cervarix برای جلوگیری از ابتلا به برخی از انواع اچ‌ پی ‌وی که با سرطان زنانه مرتبط هستند، وجود دارند. در واقع واکسیناسیون برای اچ پی وی به عنوان یک روش درمانی محسوب نمی‌شود اما اگر قبل از ابتلا به این ویروس تزریق گردد، به عنوان یک روش پیشگیری کننده بسیار مفید است. تزریق واکسن بعد از ابتلا موجب می‌شود تا علائم بیماری تا حدودی از بین برود اما ویروس برای همیشه در بدن باقی می‌ماند.
 • جراحی: در صورت وجود زگیل‌ های جلدی یا مخاطی، جراحی برای حذف آن ها انجام می‌شود. اچ پی وی که در واقع همان ویروس زگیل تناسلی است، با ایجاد زگیل بر روی نواحی بدن گاهی نیاز به جراحی و حذف این زائده ها دارد.
 • داروها: برخی داروها برای کنترل علائم اچ ‌پی ‌وی، مانند زگیل‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
HPV چیست

بهترین دارو برای درمان اچ پی وی

داروهای مختلفی برای درمان HPV و عوارض آن وجود دارند اما باید توجه داشت که نوع درمان بستگی به نوع اچ‌ پی‌ وی و علائم بیمار دارد. برخی از داروها و روش‌های درمانی عبارتند از:

پادزگیل‌ها: بعضی دارو ها جهت درمان و از بین بردن زگیل استفاده می‌شوند، مانند:

 • Imiquimod Aldara
 • Podofilox Condylox
 • Podophyllin Podocon-25

داروهای تجویزی: دارو هایی برای کنترل ویروس اچ پی وی در بدن توسط پزشک تجویز می‌شوند:

 • Trichloroacetic acid TCA
 • برداکسیم استفاده در برخی موارد

همواره بهترین دارو و درمان به تشخیص و راهنمایی متخصص زنان شما بستگی دارد. پایین دارو ها برای هر فرد متفاوت است و برای همه اشخاص از یک نوع استفاده نمی‌شود. 

چگونه می توان hpv را کنترل کرد؟

کنترل ویروس اچ‌پی‌وی (HPV) شامل اقداماتی برای کاهش علائم و پیشگیری از انتقال آن به دیگران است. در ادامه چند راهکار برای کنترل ویروس اچ ‌پی ‌وی آورده شده‌اند:

 • در مورد افراد جوان، واکسیناسیون می‌تواند از ابتلا به نوعی اچ‌ پی ‌وی که به سرطان مرتبط است و کاهش شیوع آن جلوگیری کند. واکسن‌هایی مانند Gardasil 9 و Cervarix وجود دارند. استفاده از روش‌های پیشگیری جنسی، می‌تواند انتقال ویروس را کاهش دهد.
 • افراد مبتلا به این بیماری برای درمان HPV باید با پزشک خود مشورت کنند و برنامه پیگیری منظم داشته باشند.
 • پزشک در صورت ظهور زگیل‌ها یا سایر علائم ، داروها یا روش‌ های جراحی را انتخاب می‌کند.
 • حفظ سلامت عمومی با تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب، ورزش منظم و کم‌کردن استرس به کنترل ویروس کمک می‌کند.

بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران

پیشگیری از hpv چگونه است؟

پیشگیری از اچ‌پی‌وی (HPV) مهم ترین راه برای کاهش ابتلا به این ویروس و کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با آن است. راهکار های پیشگیری عبارتند از:

 • دریافت واکسن‌های HPV، مانند Gardasil 9 و Cervarix، برای جلوگیری از ابتلا به اچ پی وی اهمیت دارد. بهترین سن برای واکسیناسیون اچ پی وی، سنین جوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی است. بهترین راه پیشگیری از ابتلا به اچ پی وی، تزریق واکسن گارداسیل است. البته ناگفته نماند که برخی از افراد حتی با وجود تزریق این واکسن ها هم دچار hpv می‌شوند.
 • استفاده از ابزار بهداشتی جنسی  قبل از هر فعالیت جنسی می‌تواند احتمال انتقال HPV و دیگر بیماری‌ های جنسی را کاهش دهد.
 •  حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب و متوازن.

همچنین این نکته اهمیت دارد که پس از اطلاع از ابتلا به HPV، مشورت با پزشک و درمان HPV و پیگیری‌ های مورد نیاز به موقع  انجام شوند.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

فهرست محتوا