لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

درمان ناباروری با راهکار های قطعی

زوجین زیادی سالانه برای درمان ناباروی به متخصص زنان مراجعه می کنند. اما بعضا خیلی از افراد دلیل این موضوع و راهکار های مختلفی که برای درمان ناباروری و نازایی موثر است را نمی دانند. آیا ناباروری مشکل آقایان است یا بانوان؟ این مشکل می‌تواند هم به دلیل اختلالات آقایان ، هم به دلیل وجود اختلالات بانوان و بعضا به دلیل وجود اختلالات مشترک نیز باشد به همین دلیل در ادامه مقاله به هر آنچه باید در خصوص این مورد بدانید، بیشتر می پردازیم برای اطمینان از راهکار های موجود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع روش و راهکار های درمان ناباروری

روش و راهکار های درمان ناباروری بسته به مشکل زوجین ممکن است متفاوت باشد اصلی ترین راهکار های درمان ناباروری شامل مواردی می شود که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم. اما بدانید انواع روش های درمان و راهکار های به کار گرفته در این موضوع، شانس بارداری را به میزان زیادی بالا می برد. برای کسب نتیجه در این موضوع لازم است زوجین همکاری لازم را داشته باشند.

درمان ناباروری با IUI

این یکی از روش های درمان نازایی است که زوجین زیادی به کمک استفاده از این روش توانسته اند بچه دار شوند.

درمان ناباروری با IVF

درمان نازایی به این روش در سراسر دنیا مرسوم است و احتمال بارداری را به میزان زیادی افزایش می دهد.

درمان ناباروری با میکروانجکشن

این روش از طریق تزریق مستقیم و بنا به صلاح دید متخصص صورت می گیرد.

درمان ناباروی در زنان

مادامی که هر کدام از پروسه تولید مثل در بانوان با مشکل رو به رو باشد، می توان برای درمان آن اقدام نمود.

بهترین متخصص درمان ناباروری در تهران

بهترین متخصص درمان نازایی در به کار گیری جدید ترین تکنیک ها به شما کمک می کند.

درمان ناباروری در مردان

به کار گیری روش های تشخیص و حل اختلال برای درمان بسیار موثر واقع می شود.

چه زمان می توان برای درمان ناباروری اقدام کرد؟

معمولا به زوجین توصیه می شود مادامی که بیش از 1 سال بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری اقدام به بارداری می کنند اما نتیجه ای حاصل نمی شود، برای کسب اطلاعات بیشتر، در این خصوص اقدام کنند. البته این موضوع کمی برای زوجینی که به برخی اختلالات مبتلا هستند و یا سن آن ها بالا است، متفاوت خواهد بود. برای عدم از دست دادن زمان لازم است بعد از 6 ماه اقدام به بارداری، برای درمان ناباروری و انجام آزمایش  های تشخیصی اقدام نمود.

شانس بارور شدن یک خانم پس از سی سالگی، هر ساله کاهش می یابد. اغلب متخصصین توصیه می کنند زنان زیر سی و پنج سال که از مشکلات سلامتی رنج نمی برند و عادت ماهانه منظم دارند حداقل یک سال تلاش کنند و اگر نتیجه نگرفتند برای درمان اقدام کنند. هرچند در زنان بالای 35 سال این امر باید پس از شش ماه صورت پذیرد. بانوان بالای 40 سال نیز باید در مدت کوتاه تری به دنبال درمان باشند.

مراحل  درمان ناباروری ؟

درمان های نازایی به سه گروه عمده تقسیم می شوند:

 • اولین روش : دارو خوراکی
  اولین درمان ها در حد داروهای خوراکی هستند که این متد درمان ها تحریک تخمک گذاری نام دارند. یعنی در این متد ، صرفا تحریک تخمک گذاری انجام می شود . در این متد با سونوگرافی بررسی می کنیم که تخمک های خانم در چه زمانی می رسد و سپس براساس آن به خانم برنامه نزدیکی می دهیم.
 • دومین روش : تزریق داخل رحمی
  درمان بعدی که یک پله بالاتر می رود ، IUI یا تزریق داخل رحمی اسپرم است. در این درمان ناباروری همانطور که در حالت عادی و با دارو تحریک تخمک گذاری انجام می دهیم ، با دارو همچنان این اقدام را انجام داده و در روزی که تخمک آزاد می شود ، توسط دارو ها و آزمایش ها چنین روزی را کنترل می کنیم. در روز آزاد شدن تخمک ها از همسر خانم تقاضا می کنیم ، آزمایش اسپرم رو به آزمایشگاه جنین شناسی تحویل بدهند. در اسپرم ها آزمایش هایی انجام شده که طی آن اسپرم های مرده خارج می شوند. بدین ترتیب تحرک اسپرم ها به طور معمول بیشتر خواهد شد و از طریق یک کت تر یا سونت پلاستیکی خیلی ظریف ، اسپرم های آماده شده همزمان با تخمک گذاری خانم ، به داخل رحم تزریق می شود.
 • سومین روش : میکرواینجکشن
  روش دیگر درمان ناباروری دیگری که مرحله آخر درمان است ، میکرواینجکشن نام دارد. در این روش از طریق داروهای تزریقی ، تخمک های بیشتری را از خانم دریافت کرده و بدین ترتیب تخمدان را بیش از حد تحریک می کنیم و سپس این تخمک ها را از طریق سونوگرافی واژینال و بیهوشی کوتاه مدت تخلیه خواهیم کرد پس از انجام این فرآیند آن ها را به دست جنین شناس می رسانیم. همزمان ، اسپرم نیز از همسر خانم گرفته شده و پروسه ای روی آن انجام می شود. این اسپرم ها به داخل سیتوپلاسم سلول تخمک تزریق خواهند شد و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود. بنابراین در درمان میکرواینجکشن ، لقاح در بدن خانم انجام نمی شوند ، بلکه این پروسه در محیط آزمایشگاهی انجام خواهد شد. بعد از 3 تا 5 روز جنین های آماده شده را به داخل رحم خانم برمی گردانیم .
02:01
truncate dir-rtl

عارضه ی مهم درمان نازایی | دکتر پیروان

چه زمان برای درمان ناباروری اقدام کنیم؟

اگر هر یک از این موارد زیر را شامل می شوید به بهترین متخصص زنان و ناباروری مراجعه نمایید:

 • بعد از 12 ماه رابطه جنسی محافظت نشده نتوانسته اید باردار شوید.
 • سن بالای 35 سال دارید و پس از شش ماه رابطه جنسی محافظت نشده قادر به باردار شدن نیستند.

عوامل خطر ناباروری از جمله:

نگرانی در مورد سلامت باروری شما یک وضعیت پزشکی مانند تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اندومتریوز یا فیبروم تحت درمان سرطان قرار گرفته اید، سقط های مکرر از جمله عوامل خطر هستند.

انواع ناباروری

ناباروری را می توان به دو گروه تقسیم بندی نمود :

 • ناباروری اولیه : چنانچه زوجین حداقل پس از 12 ماه فعالیت مقاربتی طبیعی و نیز در صورت عدم بکارگیری روش های جلوگیری از بارداری ، موفق به باروری نشوند در گروه نابارور بودن نوع اولیه قرار خواهند گرفت.
 • ناباروری ثانویه : در صورتی که زوجین حداقل یک مرتبه به صورت کاملا طبیعی و بدون بهره وری از روش های درمانی کمک باروری ، موفق به بارداری شوند ، اما برای برای فرزند بعدی با مشکل مواجه باشند ، در گروه ناباروری ثانویه قرار می گیرند که غالبا 50 درصد از ناباروری در این دسته گنجانده می شوند.

شایان ذکر است که علل و درمان ناباروری در هر دو نوع مذکور ، تا حدود زیادی مشابه یکدیگر می باشد.

عوامل موثر بر ناباروری

ناباروری می تواند در اثر علل مختلفی رخ دهد ، علل نازایی در اکثر زوج های نابارور ممکن است ناشی از چند عامل به طور همزمان باشد.

به طور کلی ، علل نابارور بودن عبارتند از :

 • ناباروری مردان ( ناشی از مشکلات مردان ) :
  مشکلات مردان ، حدودا 35 درصد از موارد ناباروری را موجب می شود و غالبا ناشی از وجود اختلالاتی در تعداد اسپرم ها ، شکل و میزان حرکات آن ها می باشد.
 • ناباروری زنان ( ناشی از مشکلات زنان ) :
  مشکلات عدم باروری زنان ، تقریبا 50 درصد از علل نابارور بودن را تشکیل می دهد که تقریبا نیمی از این آمار مربوط به اختلال در تخمک گذاری می باشد و نیمی دیگر به سایر اختلالات ارگان تناسلی مرتبط می باشند.
 • ناباروری توجیه نشده ( بدون توجیه و دلیل معین ) :
  لازم به ذکر است که تقریبا 20 درصد از علل نازایی به تلفیقی از علل بارور نبودن در مردان و زنان مربوط می شود، و تا زمانی که علت این عارضه مشخص نشود نمی توان به درستی روش مناسب درمان ناباروری را انتخاب کرد.

اقدامات مورد نیاز در درمان ناباروری

در موارد نادر ممکن است هر کدام از آزمایش های زیر نیز تجویز شود.

 • هیستروسکوپی : بسته به علائم ، دکتر درمان ناباروری برایتان هیستروسکوپی تجویز می کند تا هر گونه بیماری مربوط به رحم را تشخیص دهد. در این پروسیجر پزشک یک اندوسکوپ را وارد دهانه رحم کرده تا ناهنجاری های احتمالی را ببیند.
 • لاپاروسکوپی : این جراحی کم تهاجمی ، شامل ایجاد یک برش کوچک زیر ناف و وارد کردن آندوسکوپ به آن می باشد. با استفاده از این ابزار ، لوله های فالوپ ، رحم و تخمدان مورد بررسی قرار می گیرند. لاپاروسکوپی می تواند اندومتریوز ، وجود اسکار ، انسداد یا هرگونه ناهنجاری را در لوله های فالوپ ، همچنین مشکلات رحم و تخمدان را تشخیص دهد.

هزینه درمان ناباروری

هزینه های درمان ناباروری با توجه به مسائلی مانند علت عدم باروری در زوجین و همچنین راه و روش انتخابی از انواع روش های درمان ناباروری، برای درمان بستگی دارد.

دکتر سوزان پیروان متخصص باروری می‌تواند وضعیت شما را ارزیابی کند، آزمایش‌هایی را برای تعیین علت اصلی ناباروری شما انجام دهند و طیف وسیعی از درمان‌های ناباروری را برای کمک به باردار شدن و بچه دار شدن توصیه کند. در عین حال، از آنجایی که ناباروری می تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس در روابط شود، روانشناسان می توانند از طریق مشاوره، گروه های حمایتی فردی و زوجی و غیره به شما در این روند کمک کند.

سوالات متداول

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =

فهرست محتوا