لوگو دکتر سوزان پیروان

بهترین سن برای فریز تخمک

امروزه روش های بسیار زیادی در زمینه باروری و فرزندآوری به وجود آمده است و مورد استفاده نیز قرار می گیرد. حفظ باروری در بهترین سن برای فریز تخمک نیز یکی دیگر از تکنیک های نوین در این عرصه می باشد. به منظور آگاهی از آن می توانید تا انتهای مقاله دکتر سوزان پیروان با ما همراه باشید.

بهترین سن برای فریز تخمک

زنان کمتر از 35 سال زمانی که تخمک های خود را فریز می کنند، بهترین شانس برای موفقیت بارداری را دارند. اگر به دنبال بهترین شانس هستید، قبل از آن این کار را انجام دهید.
تعادل ایده آل هزینه و فایده انجماد تخمک برای زنانی است که تخمک های خود را در سن 37 سالگی فریز می کنند اما تا بعد از 41 سالگی قصد بارداری ندارند.
برای برخی از زنان، منجمد کردن تخمک‌هایشان در هر زمان قبل از 40 سالگی احتمالاً تنها راه برای داشتن فرزندی با ژن‌های او است ، به خصوص اگر تا 40 سالگی برای باردار شدن صبر کنند.

چرا فریز تخمک در بهترین سن اهمیت دارد؟

مسلما حفظ توانایی تولید مثل و باروری ، زمانی پر اهمیت است که بنا به دلایلی ، این توانمندی از دست برود. در گذشته اغلب دختران در سنین پایین و معمولا پس از رسیدن به سن بلوغ ازدواج کرده و طی طول زندگی خود ، دارای فرزند یا فرزندانی می شدند ؛ اما با توجه به شرایط زندگی های کنونی و تحولاتی که در آن به وجود آمده ، سن ازدواج بسیار بالا رفته است ؛ هرچند افرادی که متاهل هستند نیز به دلیل مشکلاتی مثل مسکن ، درآمد ، کار یا حتی تحصیل ، فرزندآوری را به تاخیر انداخته اند.

حال آن که با گذشت سن مناسب باروری ، ممکن است فرد در آینده برای بچه دار شدن به مشکل خورده و حتی دیگر قادر به بارداری نباشد ؛ یا با توجه به بالا بودن سن والدین ، احتمال تولد فرزند با ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی بسیار افزایش می یابد. علاوه بر این ها ، ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند توانایی بارداری را از افراد سلب نماید. از این رو استفاده از روش های حفظ باروری با فریز تخمک برای این اشخاص ، بسیار موثر و کاربردی خواهد بود.

انجماد تخمک یا همان فریز کردن تخمک و جنین ، از انواع تکنیک های حفظ باروری برای زنان است که در بهترین سن خود میتوانند طی آن می توان تخمک های سالم را از تخمدان خارج کرده و در شرایطی خاص منجمد و نگهداری نمود.

قدرت باروری از چه سنی کاهش می یابد ؟

مدت زمان توانمندی برای باروری در زنان نسبت به مردان محدودیت های بیشتری دارد ؛ هرچند که این مسئله در جوامع و گروه های مختلف با نژادها و ژنتیک های متفاوت ، به شکل یکسان نیست ، اما بنا به گفته متخصصان و پزشکان صاحب نظر از چمله بهترین متخصص نازایی در تهران ، قدرت باروری بانوان کشور ما به طور میانگین ، تقریبا از 40 سالگی به بعد افت شدید دارد و زنان معمولا پس از سن 45 سالگی ، دچار زادبس یا همان یائسگی می شوند. از این رو برای جلوگیری از عدم باورید ، نیازمند حفظ باروری در بهترین سن برای فریز تخمک هستند

بهترین سن برای فریز تخمک چه زمانی است؟

بهترین سن برای فرزندآوری و بارداری زنان حدودا 25 سالگی تا 35 سالگی تخمین زده شده است. بنابراین چنانچه خانمی در این دوره طلایی شرایط بچه دار شدن را نداشته باشد می تواند از طریق انجماد تخمک خود ، قدرت بارداری را به طور قطع برای خود حفظ نماید.

مراحل حفظ باروری در بهترین سن برای فریز تخمک

چنانچه قصد انجام حفظ باروری با فرآیند فریز تخمک خود را دارید در وهله اول نیاز است که به یک متخصص ناباروری زبده و مجرب مراجعه نمایید. در این هنگام به احتمال زیاد ، نیاز است که برخی از آزمایشات غربالگری زیر را انجام دهید:

  1. تست ذخیره تخمدان
  2. غربالگری بیماری های عفونی

چنانچه مشکلی در روند کار وجود نداشته باشد ، مراحل فریز کردن تخمک به ترتیب زیر صورت می پذیرد:

  • مرحله القای تخمک گذاری

همانطور که می دانید ، تخمدان هر زن به طور طبیعی ، ماهانه یک تخمک را رها می کند که این مقدار برای انجام فرآیند انجماد تخمک کافی نیست ؛ لذا به منظور تولید تخمک های بیشتر ، نیاز است که با کمک هورمون های مصنوعی ، تخمدان ها مورد تحریک قرار گیرند. این پروسه از اولین روز قاعدگی شروع خواهد شد. این داروهای تحریک کننده بنا به شرایط بیمار و انتخاب پزشک معالج ، مورد استفاده قرار می گیرند.

طی این دوران ، جراح و متخصص نازایی ، بیمار خود را تحت نظر داشته و با بهره گیری از تکنیک های مختلف ، رشد تخمک ها را مورد برسی قرار می دهد. این مرحله اولین مرحله از فریز کردن تخمک است.

  • مرحله بازیابی تخمک

پس از ایده آل شدن وضعیت تخمک ها نوبت به بیرون آوردن آن ها می شود. فوق تخصص نازایی با استفاده از یک پروپ اولتراسوند که به یک دستگاه مکش متصل است ، از کانال واژن ، فولیکول ها ( کیست های حاوی تخمک ) را شناسایی کرده و شروع به استخراج تخمک ها می نماید. در مواردی که فرد باکره است ، عملیات بازیابی تخمک از روش لاپاراسکوپی انجام خواهد شد.

  • مرحله انجماد تخمک

در مرحله آخر ، باید تخمک استخراج شده را منجمد نمود ؛ این کار با پایین آوردن دما تا زیر صفر درجه اتفاق می افتد ، طی این فرآیند فعالیت های بیولوژیک سلول و حیات آن متوقف شده و تخمک منجمد می گردد. انجماد تخمک با هدف طبق دو روش زیر انجام می پذیرد:

  1. انجماد آهسته : در این متد ، تخمک به تدریج منجمد می شود ، لذا محافظت بیشتری از آن در مقابل فرآیند انجماد صورت می گیرد. طی این پروسه از مواد ضد کریستالی ، برای پیشگیری از کریستال شدن مایع سلول ، استفاده می گردد.
  2. انجماد به روش شیشه ای : فرآیند انجماد تخمک در این روش ، با سرعت بالا انجام شده و از کریستال شدن آب سلول جلوگیری می شود.

فریز تخمک دختر مجرد

همانگونه که در فوق نیز اشاره شد ، تکنیک حفظ باروری در بهترین سن برای فریز تخمک ، برای دوشیزگان نیز میسر می باشد و پروسه بازیابی تخمک در آن ها ، از طریق عمل لاپاراسکوپی انجام می پذیرد.

هزینه فريز تخمک

برای حفظ باروری در بهترین سن برای فریز تخمک ، علاوه بر هزینه ای که بابت تکنیک های به کار برده شده در مراحل انجماد تخمک پرداخت می شود ، مبلغی دیگر نیز به صورت سالیانه به منظور نگهداری تخمک فریز شده باید پرداخت گردد.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

فهرست محتوا