اسپرموگرام آزمایش دقیقی است که برای بررسی سلامت باوری در آقایان انجام می شود. این آزمایش توسط دکتر ناباروری از مراجعه کننده درخواست خواهد شد. مراجعه کننده برای انجام این بررسی ، حدود 2 تا 7 روز نباید انزال نداشته باشد. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری از این پروسه بدست آورید در ادامه این مطلب از مطالب دکتر سوزان پیروان ، فوق تخصص نازایی در تهران ، همراه ما باشید.

اسپرموگرام

شرایط لازم برای آزمایش اسپرموگرام

 1. بیمار حدود 2 تا 7 روز ( طبق نظر پزشک ) نباید انزال داشته باشد.
 2. حجم مایع نطفه حداقل باید بین 1.5 تا 2 سی سی باشد.
 3. بهتر است نمونه در آزمایشگاه تهیه شود و در صورت نبود شرایط ، حداکثر 30 دقیقه بعد از تهیه نمونه ، لازم است ظرف نمونه را به آزمایشگاه برسانید. رعایت این نکته به دلیل نزدیک بودن دمای نمونه به دمای بدن است.
 4. اعدادی که در این آزمایش ثبت می شوند ، توسط رفرنس آماری می باشند و اعلام شده توسط سازمان جهانی WHO است.

اعداد اسپرموگرام نشان دهنده چیست؟

این اعداد یک فردی که طی یک سال گذشته بارداری طبیعی ایجاد کرده است را با فرد بیمار مقایسه می کند. بالا بودن اعداد تضمینی بر بارداری زوجین و کم بودن آن ها دلیلی بر عدم ناباروری نیست.

امکان اشتباه در آزمایش اسپرم

در شرایطی ممکن است جوان آزمایش درست نباشد ؛ این شرایط شامل موارد زیر است:

 1. آلودگی نمونه
 2. اشتباه تکنسین آزمایشگاه
 3. انجام آزمایش با وجود بیماری یا استرس
 4. تماس منی با اسپرم کش

تفسیر آزمایش اسپرموگرام

متخصص ناباروری در این آزمایش موارد زیر را  بررسی می کند

 • شکل اسپرم

در صورتی که بیش از 50 % اسپرم ها شکل گرفته باشند ، نتیجه آزمایش اسپرموگرام طبیعی است ؛ در غیر این صورت ، شکل گرفتن غیر طبیعی بیش از50 درصد اسپرم ها می تواند سبب کاهش ناباروری شود. در چنین مواردی احتمال ناهنجاری در قسمت سر ، میانه یا دم اسپرم وجود دارد که توسط متخصص ناباروری در تهران تشخیص داده می شود. در مواردی نیز ممکن است اسپرم نابارور باشد.

 • حرکت اسپرم

برای نتیجه طبیعی آزمایش ، باید بیش از 50 درصد اسپرم ها پس از گذشت یک ساعت از انزال ، حرکت کنند. جواب آزمایش اسپرم صفر بدین معنا است که اسپرم ها حرکت نمی کنند و عدد 3 یا 4 نشان دهنده حرکت خوب آن ها است.

اسپرموگرام

 • PH

در آزمایش اسپرموگرام ، برای رسیدن به نتیجه طبیعی نیازمند PH بینی 7.2 تا 7.8 هستیم. پی اچ بالاتر از 8.0 ، نشان از عفونت اهدا کننده است. همچنین در صورتی که PH کمتر از 7.0 باشد ، مجاری انزال دچار مسدودیت یا آلودگی می باشد.

 • میزان منی

برای دریافت نتیجه طبیعی از آزمایش باید حجم منی بیش از 2 میلی لیتر باشد. در صورتی که از این میزان کمتر باشد ، مقدار اسپرم برای بارور کردن کم است ؛ اما در صورت حجم بیش از 2 میلی لیتر ، احتمال رقیق بودن اسپرم وجود دارد.

 • تبدیل به مایع

منی حدودا بعد از 15 تا 30 دقیقه از لخته به مایع تبدیل می شود که در اصلاح آزمایشگاهی این پروسه (Liquefaction)  نام دارد. در صورتی که بعد از گذشت این بازه زمانی این تبدیل صورت نگیرید ، احتمال حرکت اسپرم و بارور شدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 • ظاهر مایع منی

شکل استاندارد منی باید به رنگ سفید تا خاکستری و لکه دار باشد. اگر این مایع در اسپرموگرام رنگ قهوه ای مایل به قرمز داشته باشد ، احتمال وجود خون وجود دارد. و در صورتی که رنگ آن زرد باشد ، می تواند اثرات جانبی دارو خاصی را نشان دهد.