لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

هزینه میکرواینجکشن در سال 1403

امروزه یکی از روش‌هایی که توسط پزشکان متخصص برای کمک به باروری استفاده می‌شود، روش تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم با میکرواینجکشن می‌باشد. در طی میکرواینجکشن اسپرم‌های سالم به صورت مستقیم به درون تخمک بالغ تزریق می‌شوند. با توجه به گفته‌های دکتر سوزان پیروان، در روزهای دوم و یا سوم قاعدگی، سونوگرافی از تخمدان و رحم برای بررسی بهترین وضعیت صورت می‌گیرد و با توجه به تشخیص پزشک برای تحریک تخمدان فرد باید دارو مصرف کند. بعد از عملیات تخمک گیری، پزشک با استفاده از دستگاه میکرواینجکشن تزریق اسپرم به درون تخمک را انجام می‌دهد.

تخمک‌های بارور شده به مدت 48 الی 72 ساعت در داخل انکوباتور در آزمایشگاه جنین شناسی قرار داده می‌شوند. بعد از آن جنین‌های تشکیل شده توسط ابزاری به نام کاتتر به داخل رحم مادر انتقال داده می‌شود و بعد از چند ساعت بیمار مرخص خواهد شد. دکتر سوزان پیر وان استفاده از این روش درمان ناباروری را به خانم‌هایی که فاقد لوله‌های رحمی هستند و یا زوجینی که اسپرم سالم از مرد تنها یک عدد گرفته می‌شود پیشنهاد می‌دهد. هزینه میکرواینجکشن که باید در این راه پرداخت شود با توجه به عوامل مختلفی تعیین خواهد شد.

هزینه میکرواینجکشن

میکرواینجکشن در چه مواردی به زوجین پیشنهاد می‌شود؟

 استفاده از این روش بدون در نظر گرفتن هزینه میکرواینجکشن برای افرادی که شرایط زیر را دارند توسط متخصصین توصیه شده است:

 • هنگامی که مرد تعداد اسپرم‌های کمی داشته باشد
 • در زمانی که اسپرم توانایی حرکت درست را ندارد، و یا در زمانی که غیر طبیعی حرکت دارد
 • در صورتی که جراحی اپیدیدیم و یا بیضه صورت گرفته باشد به عنوان مثال وازکتومی، یا انسداد مانع از رسیدن اسپرم به انزال شود. این وضعیت در حقیقت ناشی از آسیب، بیماری و یا وضعیت ژنتیکی خواهد بود.
 • در زمانی که مقدار بسیار زیادی آنتی بادی در مایع منی وجود داشته باشد.
 • زوجین قبلاً از درمان ناباروری با IVF استفاده کرده باشند و لقاح قبلی شکست خورده باشد

در زمانی که شما به سراغ درمان ناباروری می‌روید، برای درمان در ابتدا از روش ناباروری با IVF استفاده خواهد شد؛ ممکن است در این روش موفقیت وجود نداشته باشد. در صورتی که این روش با شکست مواجه شده باشد پزشک از روش میکرواینجکشن برای افزایش شانس باروری استفاده خواهد کرد. به صورت کلی می‌توان گفت شانس باروری و تولد نوزاد سالم با استفاده از روش IVF به همراه میکرواینجکشن و یا بدون آن کاملاً یکسان خواهد بود؛ اما ممکن است شانس باروری را دو برابر بیش از قبل کند.

با توجه به تمامی گفته‌ها تا به اینجا متوجه شده‌ایم که هدف مراکز درمان ناباروری کمک به باروری زوجین می‌باشد تا بتوانند صاحب یک جنین سالم شوند؛ اما بهتر است به این نکته توجه داشته باشید درصد باروری با لقاح خارج رحمی از 40 درصد نیز پایین‌تر در نظر گرفته می‌شود. بهتر است علاوه بر آن که هزینه میکرواینجکشن برایتان اهمیت داشته باشد، بهترین مرکز درمان ناباروری را در این راه انتخاب کنید تا شانس باروری سالم خود را دو برابر کنید.

مراحل انجام میکرواینجکشن

امروزه برای بسیاری از افراد این سؤال به وجود آمده است که مراحل میکرواینجکشن به چه صورت انجام می‌شود؟ در ابتدای این روش پزشک از بیضه‌های مردم اسپرم‌های مورد نظر را برداشت خواهد کرد و در داخل محیط آزمایشی و توسط سرنگ‌ها آن را در داخل تخمکی که از خانم گرفته است تزریق می‌کند. در این شرایط لقاح و تقسیم سلولی صورت می‌گیرد تا جنین سالم به وجود آید. در این روش از تحریک تخمدان، تخمک گیری، تزریق اسپرم در داخل تخمک‌ها و لقاح و جا به جایی جنین استفاده می‌شود.

هزینه میکرواینجکشن در ایران چه قدر است؟

به صورت کلی می‌توان گفت هزینه درمان ناباروری با استفاده از روش میکرواینجکشن در ایران نسبت به دیگر کشورهای دنیا پایین‌تر در نظر گرفته شده است. هزینه‌هایی که شما باید در این راه پرداخت کنید به 3 بخش هزینه دارو، هزینه اقدامات تشخیصی درمان ناباروری نظیر هزینه سونوگرافی، ویزیت‌های مکرر، آزمایشگاه و… و همچنین هزینه اتاق عمل تقسیم شده است. به این نکته توجه داشته باشید هزینه میکرواینجکشن در برخی از حوزه‌ها تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت، اما با این حال این هزینه‌ها در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا بسیار پایین‌تر در نظر گرفته شده است.

عوامل مؤثر بر هزینه انجام میکرواینجکشن

هزینه میکرواینجکشن می‌تواند برای افراد متغیر باشد؛ در حقیقت عوامل و پارامترهای مختلفی وجود دارد که در زمینه تغییر هزینه میکرواینجکشن دخیل می‌باشد. برخی از این عوامل که در تغییر هزینه نهایی درمان ناباروری زوجین تأثیر خواهد گذاشت به شرح زیر می‌باشند:

 • میزان تخصص پزشک

در حقیقت امروزه متخصصین و پزشکان زیادی هستند که از این روش برای درمان ناباروری استفاده می‌کنند، پزشکان با توجه به تخصصی که در این راه دارند می‌توانند هزینه‌های مختلفی را در روند میکرواینجکشن از زوجین دریافت کنند. به زبان ساده‌تر هزینه میکرواینجکشن با میزان تحصیلات، تبحر، تجربه پزشک به صورت مستقیم تأثیر می‌گذارد.

 • مرکز انجام میکرواینجکشن

مراکزی که امروزه میکرواینجکشن در آن صورت می‌گیرد می‌تواند با توجه به خدماتی که به زوجین ارائه می‌دهد هزینه‌های متفاوتی نیز داشته باشند.

 • محل جغرافیایی مرکز

اغلب مراکزی که از روش میکرواینجکشن استفاده می‌کنند در منطقه‌های خاصی از تهران و یا دیگر شهرها واقع شده‌اند؛ بدون شک این امر نیز بر روی هزینه‌های دریافتی از سوی مرکز تأثیر خواهد گذاشت.

 • تعداد دفعاتی که میکرواینجکشن انجام می‌شود

به این نکته توجه داشته باشید در بسیاری از موارد انجام یک بار میکرواینجکشن بارداری صورت نخواهد گرفت؛ از این رو این روند مجدد باید صورت گیرد. با توجه به تعداد دفعاتی که میکرواینجکشن انجام می‌شود هزینه‌های نهایی نیز متغیر خواهد بود.

از دیگر هزینه‌هایی که شما باید در این راه پرداخت کنید عبارت‌اند از:

 • هزینه‌های مربوط به دارو
 • هزینه‌های مربوط به تست‌های تشخیصی
 • هزینه مربوط به جراحی
 • هزینه‌های مرتبط با کاشت
 • هزینه‌های مرتبط با مشاوره و همچنین معاینات قبل از جراحی

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص زنان در ونک

سهم بیمه در هزینه‌های میکرواینجکشن

برای بسیاری از زوجین این سؤال به وجود آمده است که برای درمان ناباروری سهم بیمه چقدر خواهد بود؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که برخی از داروهای درمان ناباروری تا سقف 70 درد توسط بیمه پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است برخی از داروهای این راه تحت پوشش بیمه نخواهد بود و بیمار باید تمامی هزینه‌ها را پرداخت کند. علاوه بر این موضوع هزینه میکرواینجکشن و هزینه‌های اتاق عمل برای درمان ناباروری توسط بیمه پرداخت نخواهد شد.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

فهرست محتوا