لوگو دکتر سوزان پیروان

میومکتومی یا برداشتن فیبروم، روشی ایمن برای درمان

میومکتومی یک روش جراحی است که در مورد فیبروم رحم توصیه می شود. جراح فیبروم ها را از سطح رحم خارج می کند و بدن رحم را به طور موازی حفظ می کند. فیبروم یا لیومیوم یک تومور غیر سرطانی یا خوش خیم اندام های تناسلی زنانه است. اندازه آن می تواند از کوچکی یک نخود تا سافت بال متفاوت باشد. یک فیبروم می تواند به عنوان یک توده جدا شده رشد کند یا می تواند متعدد باشد.

میومکتومی یا برداشتن فیبروم

با توجه به محل، فیبروم ها می توانند سه نوع باشند:

 • فیبروم های داخل دیواره: رایج ترین نوع فیبروم ها هستند که در دیواره عضلانی رحم رشد می کنند.
 • فیبروم های ساب سروزال: به صورت توده ای ساقه ای شکل در خارج از رحم ظاهر می شوند.
 • فیبروم های زیر مخاطی: در داخل پوشش رحم (اندومتر) ایجاد می شوند. فیبروم های زیر مخاطی به صورت برآمدگی در حفره رحم ظاهر می شوند.

میومکتومی یک روش جراحی بسیار موثر است، اما احتمال ظهور مجدد فیبروم بسیار زیاد است. زنی که به یائسگی نزدیک می شود، شانس کمتری برای ظهور مجدد فیبروم ها پس از جراحی نسبت به یک زن جوان تر دارد.

نشانه های میومکتومی

اگرچه فیبروم ها خوش خیم هستند، اما همچنان می توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند. روش‌های میومکتومی نسبت به روش جراحی سنتی میزان موفقیت بیشتری دارند. پزشک شما می تواند میومکتومی را در شرایط زیر توصیه کند:

 • خونریزی شدید قاعدگی یا منوراژی در بیماران مبتلا به میوم
 • فشار بر اندام های اطراف مانند حالب، روده و مثانه
 • درد و ناراحتی مداوم لگن
 • مشکل در باردار شدن
 • سقط مکرر بارداری به دلیل وجود فیبروم
 • فیبروم با بزرگ شدن سریع

بیمار بلافاصله پس از جراحی احساس رهایی از این علائم آزاردهنده می کند.

انواع جراحی میومکتومی

بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروم های شما، جراحی میومکتومی را می توان با روش های مختلفی انجام داد:

میومکتومی شکمی یا میومکتومی باز

میومکتومی شکم یک جراحی بزرگ است. جراح آن را در مورد فیبروم های بزرگ که معمولاً بزرگتر از 6 تا 7 سانتی متر هستند توصیه می کند. این روش شامل باز کردن قسمت تحتانی شکم توسط برش جراحی است. برش بسته به اندازه فیبروم ها می تواند عمودی یا افقی باشد. میومکتومی باز ناحیه وسیعی را برای ارزیابی وضعیت اندام های اطراف در صورت وجود فیبروم های بزرگ یا متعدد فراهم می کند. پس از میومکتومی باز، جراحان به طور کلی سزارین (سزارین) را برای زایمان آینده توصیه می کنند. این یک روش جراحی باز است، بنابراین خطرات مرتبط با جراحی مانند سایر جراحی های بزرگ مانند:

 • از دست دادن خون شدید و نیاز به انتقال خون
 • درد و محدودیت حرکت
 • عفونت زخم
 • مدت بستری و نقاهت در بیمارستان بیشتر است

میومکتومی هیستروسکوپی

میومکتومی هیستروسکوپی در فیبروم های زیر مخاطی با دامنه اندازه 2 تا 3 سانتی متر نشان داده شده است. در میومکتومی هیستروسکوپی، جراح فیبروم ها را از طریق واژن خارج می کند. در میومکتومی هیستروسکوپی، جراح یک رزکتوسکوپ را از طریق واژن وارد می کند. رزکتوسکوپ یک لوله با عدسی برای مشاهده فیبروم ها است. یک حلقه سیمی گرم شده فیبروم ها را از بین می برد. جراح شما می تواند نمونه های بافتی از فیبروم ها را برای بررسی بیوپسی به آزمایشگاه بفرستد. میومکتومی هیستروسکوپیک یک روش جراحی سرپایی است. این بدان معناست که اگر احساس می کنید عادی هستید، می توانید پس از چند ساعت به خانه بروید. بعد از عمل می توانید مقداری گرفتگی و خونریزی خفیف را تجربه کنید. زمان بهبودی در مقایسه با جراحی کمتر است.

میومکتومی لاپاراسکوپی

جراح شما ممکن است جراحی لاپاراسکوپی را در فیبروم‌های کمتر از 5 تا 6 سانتی‌متر و خارج از رحم توصیه کند. اگر ضایعه بیش از 6 سانتی متر باشد، میومکتومی جراحی باز روش انتخابی است. جراح سه تا چهار برش کوچک (کمتر از 1 سانتی متر) را بر روی دیواره پایین شکم برش می دهد. جراح یک لاپاراسکوپ را از طریق یکی از برش ها وارد می کند که به جراح کمک می کند تا فیبروم ها و ساختارهای حفره رحم را مشاهده کند. برای برداشتن فیبروم ها می توان ابزارهای جراحی طولانی را از برش های دیگر وارد کرد. اگرچه این روش دارای مزایای بسیاری است.

عوارض مربوط به عمل میومکتومی

 • آسیب به اندام های داخلی
 • پوشش رحم ضعیف می شود
 • خونریزی و عفونت زخم

آیا بعد از میومکتومی پریود می شوید؟

میومکتومی به عنوان جراحی برای درمان فیبروم رحم شناخته می شود. از طریق این فرآیند، جراح می تواند به راحتی فیبروم ها را از بدن خارج کند. به طور کلی، دو دوره اول ممکن است با تاخیر یا زودرس باشد. پس از اتمام فرآیند، زنان ممکن است با خونریزی واژینال (به مدت هشت هفته) یا ترشحات واژن با رنگ های مختلف مواجه شوند.

نتایج

اگر می خواهید در آینده باردار شوید، جراح ممکن است به جای میومکتومی لاپاراسکوپی، میومکتومی شکمی را پیشنهاد کند. میومکتومی یک درمان بسیار موثر با حداقل عوارض جانبی است. بنابراین، اگر پزشک شما میومکتومی را توصیه کرد، می توانید بدون هیچ تردیدی آن را انجام دهید. پزشک شما یک آزمایش خون برای بارداری انجام می دهد، معمولاً 12 تا 14 روز پس از فرآیند بازیابی تخمک. اگر نتیجه مثبت باشد، پزشک شما را برای مراقبت های بیشتر به متخصص زنان و زایمان ارجاع می دهد. اگر باردار نیستید، احتمالاً ظرف 5 تا 7 روز پس از قطع داروها پریود خواهید شد.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

فهرست محتوا