درمان IUI : با پیشرفت علم پزشکی و تجلی روش ها و تکنیک های نوین به منظور درمان ناباروری ، دیگر نگرانی بابت بچه دار شدن در میان زوج ها دیده نمی شود. روش IUI یکی از این متدها بوده که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

چنانچه زوجی قصد فرزند آوری داشته اما با برقراری رابطه جنسی بدون محافظت طی شش ماه تا یک سال ( بستگی به سن زوج ها دارد ) ، موفق به بارداری نشوند در این صورت می گوییم ناباروری در آن ها وجود دارد. در این حالت باید علت و عامل ناباروری تشخیص داده و در پی آن روش های درمان مناسب به کار گرفته شود.

روش درمان IUI چگونه است

IUI مخفف کلمه Intra Uterine Insemination و به معنای تلقیح داخل رحمی اسپرم می باشد. این تکنیک به عنوان یکی از روش های کمک باروری بوده و طی آن از مرد نمونه اسپرم گرفته می شود که این نمونه به کمک مواد مخصوصی شستشو شده و اسپرم های سالم تر انتخاب و توسط لوله پلاستیکی به نام کاتتر ، در زمان تخمک گذاری زن ، درون رحم تزریق می شود.

درمان IUI

iui برای چه کسانی انجام میشود

روش درمان IUI در شرایطی که زوج ها یکی از مشکلات زیر را داشته باشند استفاده می گردد:

 • ناباروری به علت فاکتورهای مردانه مثل ناهنجاری های حرکتی اسپرم ها ، ناکافی بودن تعداد و حجم آن ها ، معیوب و غیرطبیعی بودن اسپرم ها
 • نازایی به دلیل فاکتور رحمی مثل اختلالات دهانه رحم
 • ناباروری با دلایل نامشخص و توجیه نشده
 • ناباروری به علت اندومتریوز از نوع خفیف
 • وجود مشکل و ناهنجاری در فرآیند تخمک گذاری
 • نازایی به علت فاکتور سرویکال ( اختلالات گردن رحم ) مثل کم بودن ترشحات سرویکس یا ترشحات از بین برنده اسپرم در سرویکس
 • ناتوانی جنسی
 • قطع نخاعی
 • ناباروری به دلیل اختلالات دستگاه تناسلی آقایان مثل انزال زودرس یا انزال معکوس

چه زمان روش IUI پیشنهاد نمی شود

در موارد زیر استفاده از درمان IUI جایز نمی باشد:

 1. بانوانی که دچار بیماری های شدید لوله های رحمی هستند.
 2. اگر در زن سابقه بیماری عفونت لگن وجود داشته باشد.
 3. چنانچه زن به بیماری اندومتریوز شدید مبتلا باشد.

 

 

میزان موفقیت درمان نازایی با روش IUI

درصد موفقیت IUI یا همان تلقیح داخل رحمی اسپرم تقریبا بین 10 تا 40 درصد در هر دوره درمان می باشد که سن زن ، اسپرم پردازش شده ، علت ناباروری و داروهای باروری در میزان درصد آن تاثیرگذار است.

 اگر می خواهید iui موفق داشته باشید بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

 • با توجه به اینکه به هنگام مقاربت و ارگاسم ، رحم زن دچار انقباض می گردد لذا به جهت بالا بردن شانس حاملگی توصیه می شود همان روز ، روز بعد و 3 روز پس از انجام IUI ، رابطه جنسی با همسرتان برقرار نمایید. انقباض رحم می تواند حرکت اسپرم ها را در لوله های رحمی آسان تر کند.
 • نسبت به تغذیه خود دقت داشته باشید و غذای کامل شامل میوه ، سبزیجات ، غلات ، لبنیات پرچرب ، پروتئین و غیره را مصرف نمایید.
 • روزانه از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنید.
 • آب فراوان بنوشید.

علائم بارداری بعد از iui

در صورت موفق بودن درمان IUI ،علائم بارداری طی دو هفته پس از آن نمایان می شود. توجه داشته باشید که علائم بارداری در همه بانوان یکسان نیست اما در ادامه به رایج ترین علائم اشاره کرده ایم:

 1. درد یا سوزش درسینه ها
 2. کم آوردن نفس
 3. احساس خستگی و کسلی
 4. تکرر ادرار
 5. سرگیجه و سردرد
 6. گرفتگی ماهیچه های لگنی
 7. دگرگونی خلق و خو
 8. یبوست و نفخ
 9. گرسنگی و بی میلی غیر معمول
 10. تغییر در حس بویایی
 11. افزایش دمای بدن
 12. و غیره

هر یک از این نشانه ها ممکن است خبر از بارداری باشد.

درمان IUI

عوارض iui

IUI یک روش ساده و بی خطر می باشد اما در مواردی معدود ممکن است موجب عوارض زیر گردد:

 • بروز عفونت
 • کیست در تخمدان
 • درد و گرفتگی رحم
 • انتقال ویروسی از نمونه منی
 • داشتن ترشح بعد از درمان IUI امری رایج و طبیعی بوده و به دلیل مخاط دهانه رحم می باشد که به هیچ وجه جای نگرانی نیست.

روش iui برای تعیین جنسیت

از تکنیک IUI برای تعیین جنسیت جنین نیز می توان بهره برد. ویژگی که در این روش به منظور تعیین جنسیت از آن استفاده می شود جدا سازی اسپرم های X و Y می باشد. میزان موفقیت دستیابی به جنس مورد نظر در روش IUI تقریبا بین 60 تا 70 درصد می باشد. در ادامه به چگونگی این مطلب و انواع روش های آن پرداخته ایم.

تعیین جنسیت با روش گرادیان در IUI

همانطور که می دانید اسپرم های شامل کروموزوم Y موجب فرزند پسر و اسپرم های حاوی کروموزوم X باعث به وجود آمدن جنسیت دختر می شود.

در تعیین جنسیت فرزند به روش گرادیان اسپرم های مرد را سانتریفیوژ می کنند ، طی این پروسه اسپرم هایی که چگالی آن ها بیشتر است ته نشین شده و اسپرم ها با چگالی کمتر در بالای ظرف قرار می گیرند. معمولا اسپرم های چگالی زیاد و سنگین حامل کروموزوم های جنس دختر و اسپرم های سبک شامل کروموزوم های جنسیت پسر می باشد. به این ترتیب با جدا سازی آن ها و تزریق به رحم می توان بارداری با جنسیت دلخواه را به وجود آورد.

تعیین جنسیت با روش فلوسیتومتری در IUI

روند دستیابی به فرزند دختر یا پسر در روش فلوسیتومتری با استفاده از رنگ فلورسنت صورت می پذیرد. روش کار به این شکل است که با توجه به اختلاف میزان ماده DNA موجود در کروموزوم های X و Y ، رنگ فلورسنت تنها توسط اسپرم حاوی کروموزوم X ( دختر ) جذب می گردد. از این رو اسپرم های دختر و پسر شناسایی و جدا می شوند.

هزینه عمل iui

همانطور که متوجه شدید IUI یک روش کمک بارداری غیرتهاجمی است که هزینه بسیار کمی نسبت به روش های دیگر دارد و به عنوان اولین راه درمانی نازایی بدون علت ، انتخاب مناسبی می باشد. چنانچه نیاز به درمان IUI دارید برای اطلاع از هزینه آن باید ابتدا به مطب دکتر سوزان پیروان رفته و پس از معاینه نسبت به هزینه های آن اطلاعات کسب نمایید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر