لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

درمان ناباروری مردان

درمان ناباروری مردان مشکلی بسیار پیچیده نمیباشد زیرا ناباروری یک مشکل رایج برای مردان است.  باروری فرآیندی پیچیده است که برای آن ممکن است موانع زیادی وجود داشته باشد. اگر کسی مشکلات ناباروری دارد  به این معنی نیست که نمی تواند فرزند داشته باشد. درمان ها و روش هایی وجود دارد که می تواند شانس بارداری را افزایش دهد. ناباروری مشکلی در دستگاه تناسلی مردان است که مانع از باردار شدن همسرش می شود. اگر یک مرد و یک زن پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده زن باردار نشد، ممکن است او یا هر دوی آنها مشکلات ناباروری داشته باشند. ناباروری یک مسئله رایج است که از هر شش زوجی که قصد باردار شدن دارند، یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. حداقل در نیمی از موارد ناباروری، یک عامل مردانه عامل اصلی یا مؤثر است. در نهایت، برای درمان ناباروری مردان، جنین باید سالم باشد و محیط هورمونی زن برای رشد آن کافی باشد.

 لقاح و بارور شدن زوجین یک فرآیند پیچیده است که به عوامل زیادی بستگی دارد:

تولید اسپرم سالم توسط مرد و تخمک سالم توسط ماده، لوله های فالوپ باز شده که اجازه می دهد اسپرم به تخمک برسد، توانایی اسپرم برای بارور کردن تخمک هنگام رابطه زناشویی، توانایی تخمک بارور شده (جنین) برای کاشت در رحم زن، کیفیت جنین خوب. با این حال، توصیف علائم منفی روانی و عاطفی ناباروری در زوجی که می خواهند بچه دار شوند، بسیار دشوارتر است. در بسیاری از مواقع، باردار شدن کودک به تمرکز اصلی زندگی آنها تبدیل می شود. احساس افسردگی، از دست دادن، اندوه، نارسایی و شکست در مردان و همچنین زنانی که به دنبال بارداری هستند رایج است. درمان ناباروری مردان قاعدا نیاز به مراقبت های بهداشتی مانند یک درمانگر یا روانپزشک با تجربه در برخورد با مسائل ناباروری و درمان آن دارد. و درمان ناباروری مردان امری کاملا قابل درمان می باشد.

درمان ناباروری مردان

درمان باروری مردان در چه افرادی نیاز است؟

برخی از مردان بیش از دیگران در معرض ناباروری هستند. ممکن است احتمال بیشتری داشته باشید اگر:

کسانی که اضافه وزن یا چاقی دارند. مردانی که 40 سال یا بیشتر سن دارند. کسانی که در معرض تشعشعات قرار گرفته اند. کسانی که در معرض سموم محیطی از جمله سرب، کلسیم، آفت کش ها یا جیوه قرار گرفته اند. مردانی که از تنباکو، یا الکل استفاده می کنند. افرادی که  در حال مصرف برخی داروها از جمله سیپروترون، فلوتامید، اسپیرونولاکتون، بیکالوتامید، سایمتیدین یا کتوکونازول هستند. مردانی که در اطراف گرمایی هستند که دمای بیضه ها را افزایش می دهد. کسانی که به طور مکرر از سونا، جکوزی یا ویلچر استفاده می کنند ممکن است این را تجربه کنند. همچنین درمان باروری در مردان در افرادی نیاز است که سابقه بیضه(های) نزول نکرده دارند.ا سابقه واریکوسل دارند که وریدهای باز شده در کیسه بیضه آنهاست. و یا در معرض تستوسترون قرار گرفته اند.

برای درمان نابار وری در مردان با تشخیص توسط یک معاینه فیزیکی کامل برای تعیین وضعیت کلی سلامتی فرد و شناسایی هر گونه مشکل فیزیکی که ممکن است بر باروری او تأثیر بگذارد آغاز می شود. پزشک همچنین ممکن است با فرد وهمسرش در مورد عادات جنسی آنها صحبت کند. اگر معاینه فیزیکی و سابقه هیچ دلیلی برای ناتوانی آقا در باردار شدن همسرش نشان نداد، گام بعدی ممکن است انجام آزمایش برای شناسایی علت ناباروری باشد.

آشنایی با انواع جراحی جهت درمان ناباروری مردان

معکوس کردن وازکتومی: این روش معمول یک جراحی سرپایی است. جراح مجرای دفران مرد را که لوله ای در کیسه بیضه است و اسپرم از آن عبور می کند، دوباره وصل می کند. جراح با مشاهده مجرای دفران از طریق یک میکروسکوپ جراحی با قدرت بالا، انتهای آن را با دقت به هم می دوزد.

وازواپیدیدیموستومی: در پی درمان ناباروری مردان انسداد مجرای دفران مردان با روشی مشابه ترمیم می شود. مجرای دفران فرد بیمار با جراحی شکافته می شود، انسداد برداشته می شود و انتهای لوله دوباره وصل می شود. هنگامی که وازکتومی اصلی سال‌ها قبل انجام شده بود، ممکن است یک انسداد اضافی در اپیدیدیم، لوله پیچ‌خورده‌ای که در مقابل بیضه قرار دارد، جایی که سلول‌های اسپرم بالغ می‌شوند، ایجاد شده باشد. انسداد در اپیدیدیم نیز می تواند به دلیل عفونت یا آسیب رخ دهد. علت هر چه باشد، جراح  با دور زدن انسداد اپیدیدیم مشکل را برطرف می کند.

بازیابی اسپرم: در برخی موارد شدید، بیوپسی از بیضه برای یافتن اسپرم لازم است و این نیز یکی از روش های درمان ناباروری مردان می باشد.

ناباروری در مردان

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص ناباروری در تهران

آیا می توان از ناباروری مردان پیشگیری کرد؟

اگر ناباروری فرد تحت تأثیر انتخاب های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و کار کردن با برخی مواد شیمیایی باشد، این امکان وجود دارد که جهت پیشگیری و درمان ناباروری مردان خطر آن را کاهش دهد. لذا بهتر است با پزشک متخصص بهداشتی خود در مورد سایر عوامل خطر وروش هایی که می تواند در مورد آنها انجام دهد صحبت کند.

در طول دوره درمان ناباوری مردان اگر کسی دچار بیماری سرطان باشد و بخواهد تحت درمان قرار بگیرد، لازم است با پزشک متخصص در خصوص روش  درمانی بانک اسپرم صحبت کند.

مردانی که از مشکل ناباروری رنج می برند فقط به این دلیل که مشکلات ناباروری دارد، به این معنی نیست که هرگز نمی تواند دارای فرزند شود گزینه های درمانی وجود دارد که قاعدتا اگر با یک متخصص اورولوژی صحبت کند، می تواند شانس باروری خود را افزایش دهد. همچنین توصیه می شود کسانی که مشکل اصلی ناباروری آنها به مشکلاتی پیرامون سلامت روان بستگی دارد خوب است حتما با ی رواشناس و رواندرمانگر در این خصوص صحبت نمایند و شیوه های صحیح مشاوره ای را از او دریافت نمایند.

به یاد داشته باشید که درمان ناباروری مردان امر عجیب و غیر قابل نتیجه ای نیست. به دلیل فناوری مدرن، 90 درصد از همه مردان نابارور این پتانسیل را دارند که فرزند ژنتیکی خود را داشته باشند. درمان‌هایی برای علل ناباروری، تغییرات سبک زندگی وجود دارد که می‌تواند برای جلوگیری از ناباروری کمک کننده و نتیجه بخش باشد و جراحی‌ها و روش‌هایی برای امتحان کردن وجود دارد که این مشکل را به راحتی حل می نماید. اما خوب است افراد  به یاد داشته باشند که اگر پس از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده هنوز نتوانسته اند باردار شوند، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و پزشک متخصص  مشورت نمایند.

دکتر سوزان پیروان یکی از بهترین متخصص زنان و زایمان هستند که بسیار با تجربه و متخصص در زمینه درمان ناباروری مردان می باشند. ایشان طی چندین سال تجربه و تخصصص و مطالعه در جدیدترین و مؤثر ترین روش هی درمان ناباروری مردان توانسته تا کنون افراد زیادی را در طول دوره درمانی کوتاه مدت درمان نماید و به نتایج مطلوب پزشکی و درمانی برساند.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

فهرست محتوا