لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

لقاح تخمک و اسپرم در روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن (ICSI) از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد و به طور معمول زمانی که در اسپرم آقا مشکلی وجود داشته باشد ، مورد استفاده خواهد بود. این روش درمانی تاکنون توانسته است بسیاری از افراد را صاحب فرزند کند. اما در این بین نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. اگر شما یا عزیزانتان درگیر چنین عارضه ای هستید برای درمان ناباروری و افزایش سطح اطلاعات خود به ادامه مطلب توجه کنید.

درمان ناباروری با میکرواینجکشن چیست؟

درمان ناباروری با میکرواینجکشن یکی از روش‌های علمی و پیشرفته برای درمان برخی از مشکلات ناباروری است. این روش یک فرایند جدید درمانی است که در آن از تکنیک‌های پیشرفته تا بهبود در تولید، انتخاب و انتقال اسپرم و تخمک را برای افزایش شانس باروری فراهم کند. 

درمان ناباروری با این تکنیک می‌تواند در برخی از موارد موثر باشد. به عنوان مثال، در مواردی که مشکل اصلی در تولید یا کیفیت اسپرم یا تخمک است، میکرواینجکشن می‌تواند بهبود قابل توجهی در شانس باروری به ارمغان آورد. همچنین، این روش می‌تواند در مواردی که مشکل در انتقال اسپرم یا تخمک به رحم وجود دارد، مفید باشد. 

با این حال، اثربخشی میکرواینجکشن در درمان ناباروری  به عوامل متعددی از جمله علت ناباروری، سن و وضعیت سلامتی بیمار، تجربه و مهارت پزشک انجام دهنده و سایر عوامل محیطی بستگی  دارد.

00:52
truncate dir-rtl

روش انجام میکرواینجکشن

 تفاوت میکرواینجکشن با آی وی اف چیست؟

تفاوت اساسی این دو روش در نحوه لقاح تخمک می باشد. در روش درمان ناباروری با IVF اسپرم در معرض تخمک قرار داده می شود تا خود به درون تخمک وارد گردد این در حالی است که اسپرم در روش میکرواینجکشن به وسیله یک سوزن مخصوص وارد تخمک می گردد.

معمولاً اشخاصی که اسپرم آن ها از نظر شکل و تعداد در وضعیت کیفی پایینی قرار دارد برای استفاده از روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن مناسب تر هستند. لازم به ذکر است افرادی که دارای شرایط خاصی همچون چسبندگی رحم، تحرک پایین اسپرم ها و همچنین بسته بودن لوله های رحمی هستند می توانند از این روش برای درمان مشکل ناباروری خود بهره گیرند.

04:00
truncate dir-rtl

فرق میکرواینجکشن و آی وی اف

درمان ناباروری با روش میکرواینجکشن چه زمانی کاربرد دارد؟

روش میکرواینجکشن در درمان ناباروری در شرایط و موارد زیر می‌تواند کاربرد داشته باشد:

آزواسپرمی

 در این حالت، مردان ممکن است مشکل در تولید یا کیفیت اسپرم داشته باشند. میکرواینجکشن می‌تواند در این موارد بهبودی را به ارمغان بیاورد.

اشکال در انتقال اسپرم

 در برخی از موارد، اسپرم‌ها قادر به ورود به رحم نیستند. با استفاده از میکرواینجکشن، اسپرم‌ها مستقیماً به رحم منتقل می‌شوند.

آنوزواسپرمی

 در این حالت، اسپرم‌ها در راه تخمک‌ها به درستی حرکت نمی‌کنند. میکرواینجکشن می‌تواند اسپرم‌ها را به صورت مستقیم در محل قرارگیری تخمک انتقال دهد.

انجام تولید مثل در موارد اسپرم‌های کمی یا کیفیت پایین

 در برخی موارد، میکرواینجکشن می‌تواند استفاده شود تا اسپرم‌های با کیفیت بالا را جدا کرده و برای تولید مثل استفاده کند.

تخمک‌گیری مصنوعی

 در برخی موارد، زنان ممکن است مشکل در تولید یا انتقال تخمک داشته باشند. میکرواینجکشن می‌تواند در فرآیند تخمک‌گیری مصنوعی  بهبودی موثری ایجاد کند.

تعیین جنسیت به کمک میکرواینجکشن و pgd

در ابتدا پزشک متخصص زنان و زایمان برای انجام این روش داروهایی که موجب افزایش تعداد تخمک ها می شود را برای بیمار تجویز نموده و سپس با استفاده از عمل پانکچر تخمک ها را بر می دارد.

سپس بین اسپرم های آنالیز شده و تخمک های برداشته شده لقاح صورت می گیرد. بعد از تشکیل جنین یک سلول از هر جنین برداشته شده و کروموزوم آن در آزمایشگاه مشخص می شود. در این هنگام فوق تخصص ناباروری جنینی که جنسیت او دلخواه پدر و مادر است را انتخاب نموده و به داخل رحم انتقال می دهد.

احتمال موفقیت بارداری در این روش همچون روش های میکرواینجکشن و آی وی اف 35 تا 40 درصد است اما این روش یک روش بسیار مطمئن و تقریباً صد در صدی برای تعیین جنسیت می باشد.

مراحل درمان ناباروری با میکرواینجکشن

مراحل درمان ناباروری با میکرواینجکشن

روال انجام میکرواینجکشن به جز نحوه جمع آوری اسپرم ها همچون آی وی اف می باشد. اگر در آزمایش آنالیز اسپرم مشکلی بروز نکند لقاح اسپرم را می توان مانند روش ivf انجام داد. اما چنانچه در مایع منی اسپرم مشاهده نشود پزشک برای جمع آوری اسپرم از دو روش جراحی یا نمونه بافت استفاده می نماید. مراحل این روش شامل موارد زیر است:

 • تحریک کنترل شده تخمدان (COS): به بیماران داروهای باروری هورمونی داده می‌شود تا بلوغ سلول‌های تخمک متعدد را با کیفیت خوب در یک چرخه افزایش دهند. نظارت منظم سونوگرافی برای ارزیابی رشد فولیکول ضروری است.
 • برداشت تخمک یا سوراخ فولیکولی: وقتی سونوگرافی نشان داد که فولیکول ها تقریباً به اندازه مناسب برای تخمک گذاری رسیده اند، جمع آوری تخمک برنامه ریزی می شود. این یک روش جراحی ساده است که با بیهوشی خفیف انجام می شود و حدود 30 دقیقه طول می کشد. در طی این فرآیند، مایع فولیکولی (FF) حاوی تخمک ها آسپیره می شود.
 • برهنه کردن تخمک: در آزمایشگاه انجام می شود و شامل بررسی FF بدست آمده پس از برداشت تخمک در جستجوی تخمک است. پس از مدتی استراحت، تخمک‌ها «برهنه» می‌شوند، یعنی سلول‌های کومولوس اطراف آن‌ها خارج می‌شوند.
 • جمع آوری و آماده سازی اسپرم: نمونه منی معمولاً از طریق خودارضایی به دست می آید و قبل از لقاح شسته می شود. فرآیند شستشو به عنوان ظرفیت اسپرم شناخته می شود و تنها شامل “اختلاط” اسپرم هایی با بالاترین کیفیت است. هنگامی که جمع آوری با استفاده از خودارضایی امکان پذیر نباشد، می توان اسپرم را از طریق بیوپسی بیضه یا آسپیراسیون اپیدیدیم به دست آورد.
 • لقاح تخمک: یک اسپرم انتخاب می شود، با سوزن میکرواینجکشن آسپیره می شود و به تخمک تزریق می شود. هدف نهایی این است که اطمینان حاصل شود که همجوشی بین DNAهای هر دو شریک (یعنی لقاح) اتفاق می افتد.

مراحل اولیه درمان ناباوروری با میکرواینجکشن

 • کشت جنین: پس از لقاح، جنین های حاصل در انکوباتور کشت می شوند تا به رشد خود ادامه دهند. انکوباتورهای IVF شرایط بهینه دما، نور و رطوبت را برای رشد جنین حفظ می کنند.
 • آماده‌سازی پوشش رحم: استروژن و پروژسترون از طریق واژن، دهان یا چسب تزریق می‌شود تا پوشش داخلی رحم او را پذیرا و در شرایط عالی برای رشد جنین قرار دهد.
 • انتقال جنین (ET): بهترین جنین با توجه به کیفیت آن برای انتقال انتخاب می شود. ET  یک گام ساده است که تنها چند دقیقه طول می کشد و بیهوشی یا آرام بخشی لازم نیست. جنین‌ها با یک کاتتر خوب در فوندوس رحم قرار می‌گیرند، به طوری که امیدواریم بتوانند در پوشش آندومتر کاشته شوند و منجر به بارداری موفقی شوند.
 • انجماد جنین: جنین های با کیفیت بالا استفاده نشده برای استفاده بعدی در حالت انجماد (منجمد) قرار می گیرند.

تکنیک های اضافی در اولیه درمان ناباوروری با میکرواینجکشن

اغلب ممکن است علاوه بر ICSI-IVF به خدمات دیگری نیاز باشد تا بارداری امکان پذیر شود یا میزان موفقیت افزایش یابد، از جمله:

 • IVF/ICSI با بیوپسی بیضه در بیماران مبتلا به آزواسپرمی، اسپرم را می توان مستقیماً با بیوپسی بیضه از بیضه ها بازیابی کرد. ICSI تنها تکنیکی است که می توان بعداً برای لقاح استفاده کرد.
 • pICSI (ICSI )فیزیولوژیکی متخصص آن سلول‌های اسپرمی را انتخاب می‌کند که احتمال لقاح در شرایط طبیعی بیشتر است، یعنی مانند بارداری طبیعی.
 • IMSI مخفف عبارت Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection است.   IMSI به ما اجازه می دهد تا با استفاده از بزرگنمایی بالا، اسپرم هایی را با بهترین مورفولوژی انتخاب کنیم.

تکنیک های اضافی در روش های IVF ICSI

 • ICSI با Annexin V Columns (MACS): برای انتخاب اسپرم هایی با بالاترین کیفیت (اسپرم های غیر آپوپتوز).
 • IVF/ICSI با PGD: به لطف PGD (تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی)، می توانیم جنین هایی را انتخاب کنیم که سالم هستند (عاری از بیماری های ژنتیکی).
 • کمک جوجه ریزی: این شامل تضعیف زونا پلوسیدا (ZP) جنین ها برای تسهیل لانه گزینی است. با این حال، امروزه در اکثر آزمایشگاه ها از آن استفاده نمی شود.

خطرات و عوارض درمان ناباوروری با میکرواینجکشن

 • سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS): به دلیل پاسخ بیش از حد به هورمون درمانی برای تحریک تخمدان است. این می تواند باعث احساس ناراحتی جسمی، نفخ و غیره در خانم شود، اما امروزه به ندرت و با شدت کم در اکثریت قریب به اتفاق موارد رخ می دهد. به همین دلیل نظارت سونوگرافی در هنگام القای تخمک گذاری بسیار مهم است.
 • چند قلو: با انتقال دو جنینی احتمال دوقلو شدن به 6 درصد می رسد. با انتقال سه جنین، احتمال دوقلو شدن به 12 درصد و احتمال داشتن سه قلو به 3 درصد افزایش می یابد. تحقیقات کنونی بر بهبود فرآیند انتخاب جنین متمرکز است تا فقط آنهایی را انتخاب کنند که کیفیت عالی دارند. این بدان معناست که هدف آنها بهبود میزان موفقیت با انتقال تک جنینی (SET) است.
 • سقط جنین: تخمین زده می شود که سقط جنین در 22-20 درصد از سیکل ها اتفاق می افتد. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که زن در مراحل اولیه بارداری است.
 • حاملگی خارج از رحم: زمانی اتفاق می افتد که جنین در محلی خارج از رحم لانه گزینی می کند. داده های آماری نشان داده است که از هر 100 زن 2 تا 5 زن مشابه IVF کلاسیک هستند.

احتمال موفقیت درمان ناباروری با میکرواینجکشن

میزان موفقیت درمان نازایی با این روش و آی وی اف به یک اندازه است. اما در برخی موارد خاص میزان موفقیت درمان نازایی با روش آی وی اف بیشتر خواهد بود.

بعضی از افراد با روش آی وی اف موفق به بارداری نمی شوند که در این صورت می توان روش آی وی اف را همراه با روش میکرواینجکشن انجام داد.​ برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات دیگر خانم دکتر سوزان پیروان ، بهترین فوق تخصص نازایی در تهران را در سایت شان مطالعه بفرمایید.

آیا  درمان ناباروری با میکرواینجکشن در موارد ناشی از وراثت نیز کاربرد دارد؟

درمان ناباروری با میکرواینجکشن (ICSI) می‌تواند در موارد ناشی از وراثت نیز موثر باشد. این روش به طور خاص در مواردی که مشکل اسپرم مردان وجود دارد، بسیار کارآمد است. به عنوان مثال، در موارد کاهش تعداد اسپرم، اسپرم‌های که توانایی حرکت خوبی ندارند، یا اسپرم‌هایی که شکل نامناسبی دارند، میکرواینجکشن می‌تواند به مردان کمک کند تا بتوانند پدر شوند. 

در موارد ناباروری زنان نیز، اگرمشکلاتی در فرآیند تخمک‌گیری وجود داشته باشد، میکرواینجکشن می‌تواند بهبودی را به همراه داشته باشد. با استفاده از این روش، تخمک‌ها مستقیماً تلقیح می‌شوند و این امکان را فراهم می‌کند که حتی در شرایطی که پوشش بیرونی تخمک مشکل دارد، روند لقاح موفقیت آمیز باشد.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد، درمان ناباروری با میکرواینجکشن یک تکنیک پیشرفته در درمان ناباروری است که به تزریق مستقیم اسپرم یا تخمک به داخل رحم برای افزایش شانس باروری کمک می‌کند. این روش به خصوص برای افرادی که مشکلی در عبور اسپرم از راه طبیعی به داخل رحم دارند یا تعداد اسپرم‌های سالم کم است، مفید است.

با این حال، همچنان ممکن است مشکلات و عوارضی مانند عفونت، خونریزی و یا ناراحتی های جسمی در اثر فرآیند میکرواینجکشن رخ دهد. همچنین، هزینه های مالی مرتبط با این روش نیز باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی، میکرواینجکشن به عنوان یک روش موثر در درمان ناباروری مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید تا روش مناسبی برای شرایط شما انتخاب شود.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شش =

فهرست محتوا