لقاح تخمک و اسپرم در روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن از طریق تزریق مستقیم صورت می گیرد و به طور معمول زمانی که در اسپرم آقا مشکلی وجود داشته باشد ، مورد استفاده خواهد بود. این روش درمانی تاکنون توانسته است بسیاری از افراد را صاحب فرزند کند. اما در این بین نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. اگر شما یا عزیزانتان درگیر چنین عارضه ای هستید برای درمان ناباروری و افزایش سطح اطلاعات خود به ادامه مطلب توجه کنید.

درمان ناباروری با میکرواینجکشن

 تفاوت میکرواینجکشن با آی وی اف چیست؟

تفاوت اساسی این دو روش در نحوه لقاح تخمک می باشد. در روش IVF اسپرم در معرض تخمک قرار داده می شود تا خود به درون تخمک وارد گردد این در حالی است که اسپرم در روش میکرواینجکشن به وسیله یک سوزن مخصوص وارد تخمک می گردد.

معمولاً اشخاصی که اسپرم آن ها از نظر شکل و تعداد در وضعیت کیفی پایینی قرار دارد برای استفاده از روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن مناسب تر هستند. لازم به ذکر است افرادی که دارای شرایط خاصی همچون چسبندگی رحم، تحرک پایین اسپرم ها و همچنین بسته بودن لوله های رحمی هستند می توانند از این روش برای درمان مشکل ناباروری خود بهره گیرند.

تعیین جنسیت به کمک میکرواینجکشن و pgd

در ابتدا پزشک متخصص زنان و زایمان برای انجام این روش داروهایی که موجب افزایش تعداد تخمک ها می شود را برای بیمار تجویز نموده و سپس با استفاده از عمل پانکچر تخمک ها را بر می دارد.

سپس بین اسپرم های آنالیز شده و تخمک های برداشته شده لقاح صورت می گیرد. بعد از تشکیل جنین یک سلول از هر جنین برداشته شده و کروموزوم آن در آزمایشگاه مشخص می شود. در این هنگام فوق تخصص ناباروری جنینی که جنسیت او دلخواه پدر و مادر است را انتخاب نموده و به داخل رحم انتقال می دهد.

احتمال موفقیت بارداری در این روش همچون روش های میکرواینجکشن و آی وی اف 35 تا 40 درصد است اما این روش یک روش بسیار مطمئن و تقریباً صد در صدی برای تعیین جنسیت می باشد.

مراحل درمان ناباروری با میکرواینجکشن

روال انجام میکرواینجکشن به جز نحوه جمع آوری اسپرم ها همچون آی وی اف می باشد. اگر در آزمایش آنالیز اسپرم مشکلی بروز نکند لقاح اسپرم را می توان مانند روش ivf انجام داد. اما چنانچه در مایع منی اسپرم مشاهده نشود پزشک برای جمع آوری اسپرم از دو روش جراحی یا نمونه بافت استفاده می نماید.

احتمال موفقیت درمان ناباروری با میکرواینجکشن

میزان موفقیت درمان نازایی با این روش و آی وی اف به یک اندازه است. اما در برخی موارد خاص میزان موفقیت درمان نازایی با روش آی وی اف بیشتر خواهد بود

بعضی از افراد با روش آی وی اف موفق به بارداری نمی شوند که در این صورت می توان روش آی وی اف را همراه با روش میکرواینجکشن انجام داد.​برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات دیگر خانم دکتر سوزان پیروان ، بهترین فوق تخصص نازایی در تهران را در سایت شان مطالعه بفرمایید.