لوگو دکتر سوزان پیروان
Search
Close this search box.
لوگو دکتر سوزان پیروان

تعیین جنسیت جنین با سونوگرافی

امروزه بسیاری از والدین تمایل دارند قبل از تولد جنسیت کودک خود را بدانند. یکی از رایج ترین راه ها برای انجام این کار، سونوگرافی است که اغلب در هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود.

تعیین جنسیت با سونوگرافی

سونوگرافی به طور معمول در مراحل مختلف بارداری استفاده می شود. در حالی که اکثر پزشکان برای انجام اولین سونوگرافی حداقل تا شش هفته صبر می کنند، کیسه حاملگی ممکن است در اوایل هفته دیده شود، در حالی که ضربان قلب ممکن است در اوایل هفته پنجم تشخیص داده شود.

بین هفته های 18 تا 20، یک سونوگرافیست آموزش دیده یک اسکن آناتومی دقیق به نام سونوگرافی سطح 2 انجام می دهد. در این زمان است که سونوگرافی اندازه کودک شما را اندازه گیری می کند، اندام های اصلی را بررسی می کند، سطح مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می کند تا مطمئن شود که درست است و موقعیت جفت را بررسی می کند. در این مرحله از رشد جنین، باید بتوانید جنسیت جنین خود را نیز تشخیص دهید.

سونوگرافی مشخص کردن جنسیت در مراحل مختلف بارداری

  • سه ماهه اول : اولین پروسه طی سه ماه اول حاملگی اتفاق می افتد. این زمان از اولین روز از آخرین سیکل ماهانه تا هفته سیزدهم محاسبه می شود. در این جلسه بهترین دکتر تعیین جنسیت نوزاد در تهران تعیین می کند که فرد حامله است یا خیر ، و اگر جواب بله بود سن حاملگی چقدر است.
  • سه ماهه دوم : جلسه بعدی بعد از ماه سوم تا ماه ششم ( 14تا 26 هفته ) انجام می شود تا اطلاعاتی در مورد رشد جنین به دست آید. همچنین تعیین جنیست نیز در این زمان صورت می پذیرد. همچنین در این زمان می توانید از وجود احتمالی بیش از یک جنین در رحم و زمان زایمان مطلع شوید.
  • سه ماهه سوم : یک سونوگرافی اضافی در 27 تا 40 هفتگی تجویز شود. در این زمان بهترین متخصص زنان و زایمان و تعیین جنسیت جنین در تهران می خواهد اطمینان حاصل کند که رشد کودک طبق انتظار پیش می رود ، بچه در وضعیت درست قرار گرفته و وزن او چقدر است.

بهترین متخصص زنان و زایمان تهران علاوه بر موارد بالا جایگاه جفت و مقدار مایع آمنیوتیکی که جنین را احاطه کرده را نیز بررسی می کند. جفت ساختاری است که در حین بارداری تشکیل می شود و اکسیژن و مواد مغذی را به کودک در حال رشد می رساند. همچنین به حذف ضایعاتی در خون جنین نیز کمک می کند. مایع آمنیوتیکی نیز  مثل یک ضد ضربه عمل می کند تا بچه را از فشارهای خارجی محافظت کند.

چه زمانی می‌توان با سونوگرافی تعیین جنسیت کرد ؟

اگر شما باردار هستید و نمی توانید نه ماه تا فهمیدن جنسیت کودک دلبندتان منتظر بمانید ، خبر خوبی برای شما داریم. آزمایشات زیادی را می توان در مراحل مختلف حاملگی انجام داد تا به این امر پی برد. در این قسمت در مورد روشی ایمن و کم خطر به نام سونوگرافی از زبان خانم دکتر پیروان صحبت خواهیم کرد.

در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی ، تصویر جنین به دست می آید.  این روند ، از مراقبت های مهم پیش از زایمان به حساب می آید و به دکتر زنان و زایمان تهران این اجازه را می دهد تا اطلاعات مهمی را در مورد رشد جنین به دست آورد. همچنین می توان از این طریق مشکلات احتمالی جنین را نیز کشف کرد. در طول این رویکرد ، فرد باید روی یک تخت دراز بکشد ؛ در مرحله بعدی یک ژل مخصوص روی شکم ریخته و پخش می شود. یک دستگاه که با نام پروب نیز شناخته می شود روی پوست حرکت داده می شود و به شکم فشار می آورد. از این طریق امواج صوتی به داخل رحم وارد می شوند. سپس تصاویر دریافت و به صفحه نمایش منتقل می شوند.

زمانی که سونوگرافی برای مشخص کردن جنسیت انجام شود ، بهترین دکتر زنان و زایمان تهران ژل را تمیز می کند و نتیجه را با شما به اشتراک می گذارد. در صورت تمایل می توانید نتیجه را چاپ کنید و با خود ببرید. زمانی که پزشک بخواهد اطلاعات اضافه ای را به دست آورد ، آزمایشات دیگری را نیز تجویز می کند.

این عمل را می توان در انتهای سه ماهه ی اول و ابتدای سه ماهه دوم انجام داد. زودتر از مراجعه به مرکز درمانی ، پزشک خود را مطلع سازید که مایلید جنسیت بچه را بدانید و یا می خواهید بعد از به دنیا آمدن او ، غافلگیر شوید. دقت تعیین جنسیت با بالا رفتن ماه های بارداری افزایش می یابد. این دقت می تواند از 70 درصد در هفته یازدهم تا 98 درصد در هفته دوازدهم متغیر باشد. هفته یازدهم زودترین تاریخی است که می توان جنسیت جنین را از طریق آن تعیین کرد. این امر با متدی به نام تئوری NUB شناخته می شود.

تئوری NUB

تمام بچه ها بین پاهای خود یک برآمدگی دارند که با نام nub معروف است. این برآمدگی معمولا در هفته یازدهم تا سیزدهم تشکیل می شود. بنا به این تئوری ، اگر در تشخیص جنسیت زاویه این برآمدگی نسبت به ستون فقرات بیشتر از سی درجه باشد ، جنین مذکر و اگر این برآمدگی به موازات ستون فقرات باشد یا زاویه کمتر از ده درجه باشد ، جنین مونث می باشد. این تئوری در یک تحقیق کنترل شده روی کودکان زیادی تست شد و در نتیجه آن 93 درصد از بارداری ها به شکل دقیق تعیین جنسیت شدند.

آماده شدن برای سونوگرافی

بهترین دکتر تعیین جنسیت نوزاد در تهران نکاتی را در این مورد در اختیار شما قرار خواهند داد. ممکن است از شما خواسته شود پیش از آزمایش شش تا هشت لیوان آب بنوشید تا مثانه شما پر شود. این امر موجب می شود تصویر واضح تری از کودک به دست آید. حتی در برخی موارد باید در طول پروسه گان (لباس) بیمارستانی بپوشید. این روند در کل بدون درد است ، اما در صورتی که هر گونه ناراحتی احساس کردید فرد مسئول را مطلع سازید. معمولا سونوگرافی در حدود سی دقیقه پایان می یابد.

سختی های اطلاع از جنسیت در سه ماهه اول

سونوگرافی سه ماهه اول، شکل و اندازه آلت تناسلی و کلیتوریس تقریباً یکسان است. متخصصان از چیزی به نام علامت ساژیتال و جهت سل تناسلی برای کمک به تعیین جنسیت از هفته یازدهم بارداری استفاده می کنند. تعیین جنسیت سونوگرافی سه ماهه اول دارای نرخ منفی کاذب قابل توجهی است.

تعیین جنسیت جنین

عوامل زیادی وجو دارند که می توانند روی روند تعیین جنسیت در هفته دوازدهم تاثیر بگذارند. اول ، بچه باید در موقعیت مناسبی باشد تا بتوان تصویربرداری خوبی انجام داد. برای مثال پاهای او نباید بسته باشد! گاهی اوقات شخصی که سونوگرافی را انجام می دهد وقت اضافی ندارد تا منتظر بماند کودک در موقعیت درست قرار بگیرد.

وزن مادر نیز می تواند روی تشخیص جنسیت تاثیرگذار باشد. هر چه بافت های که امواج صوتی باید از آن عبور کند بیشتر و ضخیم تر باشند ، تصویر به دست آمده نا واضح تر خواهد بود. تحقیقات نشان داده اند افرادی که شاخص توده بدنی کمتر از 23.8 دارند در بهترین حالت برای تعیین نمودن جنسیت هستند. هر چه این عدد بالاتر باشد ، احتمال اشتباه در این پروسه نیز افزایش می یابد.

البته در هر صورتی تشخیص می تواند اشتباه باشد. معمولا جنیست پسرها بیشتر اشتباه تشخیص داده می شود. برای مثال این مشکل زمانی رخ می دهد که رشد جنین کند باشد  و برآمدگی بین پاهای او هنوز به سمت بالا رشد نکرده باشد ؛ و یا بند ناف با آلت تناسلی مردانه اشتباه گرفته شود. در نظر داشته باشید حتی ممکن است در هفته بیستم نیز این اشتباه رخ دهد ، بسیاری از بیماران در این زمان حتی نام کودک خود را انتخاب می کنند ، اما با شنیدن خبر اشتباه بودن نتیجه تعیین جنسیت به شوک فرو می روند.

علائم سونوگرافی دخترانه

هنگام تعیین جنسیت جنین در سونوگرافی، سونوگرافیست به دنبال ویژگی های مشخصه ای است که به عنوان علائم شناخته می شوند. برای دختران، دو نشانه وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید:

  • علامت همبرگر: این نامی است که به ظاهر لابیا و کلیتوریس در سونوگرافی داده می شود. اگر به تصویر دقت کنید، می‌بینید که لب‌های لب شبیه نان همبرگر هستند، در حالی که کلیتوریس شبیه پتی همبرگر است.
  • علامت ساژیتال: هر جنس دارای یک علامت ساژیتال است. با نگاه کردن به نمای نیم رخ جنین (که به عنوان صفحه ساژیتال خط وسط شناخته می شود) به دست می آید. یک نوک در انتهای ستون فقرات وجود دارد که به آن شکاف دمی می گویند. اگر با زاویه 10 درجه به سمت پایین باشد، جنین دختر است.

علائم سونوگرافی پسر

شما فکر می کنید که تشخیص جنین های پسر راحت تر از جنین های ماده است، اما همیشه اینطور نیست. این امر به ویژه قبل از هفته 14 صادق است. اغلب در هفته های 18 تا 20 دیده می شود، وجود اندام تناسلی مردانه از جمله بیضه ها، کیسه بیضه و آلت تناسلی، نشانه واضحی از جنسیت مرد است. در هفته های 18 تا 20، تعیین فرزند پسر بر اساس علائم زیر است:

  • علامت ساژیتال: اگر شکاف دمی با زاویه بیش از 30 درجه به سمت بالا باشد، جنین پسر است. اگر جایی در این بین باشد، ممکن است تصمیم گیری قطعی دشوارتر باشد.
  • جریان ادرار: گاهی اوقات جریان ادرار در جنین دیده می شود. اگر به سمت بالا حرکت می کند، پس به احتمال زیاد پسر است.
  • علامت لاک پشت : علامت لاک پشت در سونوگرافی نشان می دهد که جنین ممکن است مذکر باشد. در علامت لاک پشت، به نظر می رسد که نوک آلت تناسلی از پشت بیضه ها بیرون می آید. این علامت در برخی از جنین ها به سختی قابل مشاهده است. به همین دلیل، متخصص به دنبال علائم متعدد در سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین هستند.
  • آلت تناسلی نعوظ : جنین‌های پسر می‌توانند حتی در رحم نعوظ داشته باشند. اگر متخصص شما دقیقاً در لحظه مناسب به سونوگرافی نگاه می کند، ممکن است متوجه آلت تناسلی شود که کاملاً مشخص است. این امر تعیین جنسیت جنین را بسیار ساده تر می کند.

روش های مشخص کردن جنسیت جنین بدون سونوگرافی

یکی از روش های مشخص نمودن جنسیت جنین قبل از لقاح ، شستشوی واژن با مواد خاص یا مصرف برخی مواد خوراکی می باشد. هرچند که این روش تضمینی نیست ، با این حال بررسی ها نشان می دهند که تا 80 درصد می تواند موثر واقع شود. جالب است بدانید که هر عاملی که بتواند ph واژن را به حالت اسیدی یا قلیایی تغییر دهد ، در تعیین جنسیت نیز تاثیرگذار می باشد. بهتر است این تغییرات یک ماه قبل از بارداری شروع شوند. پایین آمدن کلسیم و منیزیم و بالا رفتن سدیم و پتاسیم موجب قلیایی شدن محیط رحم می شوند که این امر در پسر شدن جنین تاثیر دارد ؛ در حالی که عکس این موضوع شانس دختر شدن جنین را تا حد زیادی بالا می برد.

نکته: لازم به ذکر است این روشها از نظر تعیین جنسیت قطعیت ندارند و تنها روش قطعی استفاده از لقاح آزمایشگاهی یا میکرواینجکشن است.

آیا تشخیص جنسیت در صورت داشتن دو قلو سخت تر است؟

در صورت داشتن دو قلو یا بیشتر، تشخیص جنسیت ممکن است سخت تر باشد، زیرا جنین ها ممکن است یکدیگر را مبهم کرده و تعیین جنسیت هر کدام را دشوار کنند.

کلام آخر

توجه داشته باشید که سونوگرافی و آزمایش های خون معمولا در سه ماه اول و اوایل سه ماه دوم برای مشخص کردن جنسیت جنین به کار نمی روند. هدف اصلی این متدها این است تا بیماری های احتمالی توسط بهترین متخصص زنان و زایمان تهران تشخیص داده شود و اقدامات لازم صورت پذیرند. اما اطلاع از پسر یا دختر بودن جنین می تواند به عنوان یک سوپرایز عالی در نظر گرفته شود.

لوگو دکتر سوزان پیروان

دکتر سوزان پیروان

جراح و متخصص زنان درمان‌های فوق تخصصی ناباروری
ایشان در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه بهشتی با رتبه دوم برد کشوری فارغ التحصیل شدند. دکتر پیروان در سال ۱۳۸۱ دوره ی تکمیلی نازایی در پژوهشگاه رویان گذراندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =

فهرست محتوا